V Košiciach sa objavili nielen prípady nákazy koronavírusom, ale aj hepatitídy typu C

KošiceSpravodajstvo

Žltačka sa šíri viacerými spôsobmi.

V jednej z košických mestských častí evidujú prípady hepatitídy typu C. Podľa kompetentných tým ale v meste nevzniká žiaden neriešiteľný problém. Niekoľko prípadov pre Rádio Košice potvrdil aj starosta mestskej časti Košice – Luník IX Marcel Šaňa:

„Vieme, že sa tam nachádzajú takí, čo majú žltačku typu C. Samozrejme, nie je to až také strašné, lebo tým sa nedá nakaziť infekčne, ide o prenos kontaktom s krvou alebo injekčne. Skôr sú tí, čo máme vedomosť, ktorí drogujú a asi injekčne si podávajú jednou ihlou tú infekciu. Niečo vymyslíme, ale momentálne mestská časť má mnoho iných starostí. Keďže to veľmi neohrozuje ľudí, len tých, ktorí sú s nimi v kontakte, žiadne kroky k tomu nebudeme viesť.“

Foto
Luník IX / TV KOŠICE

Nákaza

Pri tomto vírusovom zápalovom ochorení pečene dochádza k poškodeniu alebo zániku pečeňových buniek. Ako uviedla vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach Veronika Tarkovská, nakaziť sa dá niekoľkými spôsobmi, primárne ale krvou:

„Riziko nákazy ovplyvňuje predovšetkým životný štýl a spôsob života. Človek sa vírusom môže nakaziť napríklad pri aplikácii drog do žíl, keď sa používajú infikované striekačky, ďalej pri tetovaní, piercingu alebo akupunktúre, keď nie sú dostatočné podmienky pri výkone. Ďalej sa vírus môže prenášať pohlavným stykom s osobou pozitívnou na hepatitídu C alebo používaním spoločných hygienických potrieb s takouto osobou.“

Inkubačná doba ochorenia je 180 dní a zákernosť tejto infekcie spočíva práve v jej nenápadnom, často nespozorovanom priebehu. 

„Akútne štádium infekcie prebieha často bez príznakov alebo sú prítomné len nevýrazné ťažkosti, ako je napríklad únava, nechutenstvo, tráviace ťažkosti, bolesti brucha alebo pocit tlaku pod pravým rebrovým oblúkom. Vo väčšine prípadov vzniká chronická infekcia, ktorá mnohokrát vedie ku cirhóze alebo rakovine pečene. Z hľadiska prevencie sa odporúča individualizácia predmetu, ako sú napríklad zubné kefky, holiace potreby, nepoužívať spoločnú ihlu a striekačku u narkomanov,“ skonštatovala Tarkovská.

Dôvod na obavy?

Rizikom môže byť aj návšteva tetovacích či kozmetických salónov, ktorá sa neodporúča hlavne v rozvojových či ázijských krajinách. Počet evidovaných prípadov zatiaľ nie je taký vysoký, aby mohol v meste spôsobovať obavy.

„Mesto Košice v súčasnosti neeviduje žiadny zvýšený výskyt hepatitídy C na žiadnom z košických sídlisk. V prípade, že by niečo také nastalo, RÚVZ by sa spojil s naším referátom civilnej ochrany. Ten by na základe odporúčaní RÚVZ pristúpil k opatreniam,“ informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Špecifická prevencia tohto typu vírusového ochorenia očkovaním zatiaľ neexistuje.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre