V Košiciach sa realizuje výskum protilátok na ochorenie COVID-19

KošiceKoronavírus

Kedy je vhodné dať sa zaočkovať po prekonaní koronavírusu?

Na Slovensku doposiaľ nebol uskutočnený prieskum, ktorý by vyhodnotil mieru protilátok na ochorenie COVID-19 u Slovákov. Monika Halánová z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pre Rádio Košice uviedla, že sa takáto štúdia pripravuje:

„V spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR), Ústavom epidemiológie a Lekárskou fakultou v Bratislave, naším ústavom a Virologickým ústavom Slovenskej akadémie vied sa takáto štúdia pripravuje. Plán bol realizovať ju niekedy koncom septembra. Ten čas sa trošku posunie aj v dôsledku nástupu tretej vlny, ale určite bude vykonaná a realizovaná.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V minulosti sa už zrealizoval prieskum za Košice, a to na vzorke vyše 9600 obyvateľov. Stále sa vyhodnocuje. Predbežné výsledky sú už známe.

„V čase, keď sme vykonávali túto štúdiu, zhruba 25 percent obyvateľov Košíc malo detegované protilátky. Určite, ak budeme realizovať tú štúdiu v spolupráci s MZ SR, tak predpokladám, že tie hodnoty budú oveľa vyššie,“ vysvetlila Halánová.

Do štúdie sa nezapájali očkovaní Košičania, pretože pri vakcinovaných ľuďoch je dokázané, že imunitná odpoveď organizmu funguje. Halánová povedala, že normy protilátok, ktoré by mali človeka dostatočne ochrániť, nie sú pevne stanovené:

„Definované nie sú z jedného jediného dôvodu, pretože každý test, každá metodika má vlastné hodnoty. To znamená, že veľmi záleží od toho, akým testom sú protilátky u človeka, či už po prekonaní ochorenia, alebo po vakcinácii, hodnotené.“

Očkovanie po prekonaní koronavírusu

Mnoho ľudí, ktorí prekonali koronavírus, nevie, kedy je vhodné sa dať zaočkovať, čo potvrdil aj Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ:

„Záleží od toho, aká bola koronavírusová infekcia. Či to bolo ochorenie s veľmi závažným priebehom, ktorý môže na dlhší čas vyradiť imunitu, alebo to bolo len mierne, alebo ľahké ochorenie. Ak to ochorenie bolo mierne alebo s ľahkým priebehom, bez akýchkoľvek problémov sa môžeme dať zaočkovať najskôr na 14. deň po prekonaní ochorenia.“

K prudkému nárastu pozitívnych prípadov v posledných týždňoch prispieva najmä stretávanie sa ľudí v interiéroch. Aj to je dôvod, prečo sme vysoké počty nakazených nezaznamenávali počas leta.

„Kvôli tomu, že ľudia trávia viac času vonku, kde ten prenos infekcie je ďaleko s nižšou pravdepodobnosťou, ak sú tí ľudia vo vnútri. A takisto v tom letnom období nie sú otvorené školy, ktoré istým spôsobom urýchľujú šírenie vírusu,“ dodal Jarčuška s tým, že k rýchlejšiemu šíreniu koronavírusu prispieva aj typické jesenné počasie, čiže vysoká vlhkosť a teploty okolo 15 stupňov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre