V Košiciach sa uskutočnila tradičná Hubertova jazda

KošiceSpravodajstvo

Súčasťou podujatia bol aj tematický sprievodný program.

Záver jazdeckej a poľovníckej sezóny každý rok predznamenáva slávnostná Hubertova jazda, ktorá sa tento rok uskutočnila 11. októbra. Pripravila ju Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) v spolupráci s Jazdeckým klubom TJ Slávia UVLF a mestom Košice. Hubertova jazda vzdáva česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku, reprezentujú ho a pomáhajú mu v jeho práci. Koná sa na počesť svätého Huberta – patróna poľovníkov a jazdcov.

Na poludnie o 12.00 hod. sa jazdci na koňoch stretli pri bronzovej soche žrebca Arda v areáli UVLF, odkiaľ sa v sprievode vybrali po Komenského a Hlavnej ulici až pred Národné divadlo. O 13.00 hod. sa uskutočnil nástup jazdcov so slávnostnými fanfárami a malým koncertom poľovníckych trubačov. Svoje majstrovstvo predviedli mladí sokoliari, ktorí na univerzite pracujú v Klube sokoliarstva a rehabilitácie dravcov. Po dekorácii koní sa jazdci vydali na tradičný „lov na líšku“ do lesov v okolí Bankova.

Líšku predstavuje jeden z jazdcov označený líščou kožušinou. Pre jazdcov bolo pripravených množstvo prekážok. Vedúcim jazdcom bol master, jeho pokyny museli všetci jazdci rešpektovať. Spravidla je to najstarší a najskúsenejší jazdec. Master je ten, kto jazdu začne aj ukončí. Víťazom jazdy sa stane ten, komu sa podarí chytiť líšku strhnutím kožušiny v plnom cvale.

Foto
Hubertova jazda vzdáva česť jazdcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku / TASR

Liečbe koní a starostlivosti o ne sa venujú odborníci z Univerzitnej veterinárnej nemocnice. Klinika koní je zameraná na diagnostiku, terapiu a prevenciu chorôb koní. Zabezpečuje tiež reprodukčný servis pre kobyly, komplexné vyšetrenie koňa pred kúpou, periodické a ortopedické podkúvanie, či poradenský servis pre chovateľskú verejnosť. 

Podľa legendy akvitánsky princ Hubert poľoval a užíval si život, nectil si poklady a dary prírody v podobe voľne žijúcej zveri. Až raz, keď sa mu Boh zjavil v podobe kríža medzi parohmi jeleňa, ktorého chcel uloviť, zmenil svoj postoj k životu. Začal viesť pokorný život, neskôr sa naučil vážiť si zvieratá a prírodu, prijal kresťanstvo, stal sa biskupom a venoval sa misijnej činnosti. Historici sú však pri hodnotení legendy zdržanliví.

Komentáre