V Košiciach sa uskutočnila premiérová župná paralympiáda

KošiceZaujímavosti

Stredoškoláci si mohli vyskúšať rôzne športy.

Košický samosprávny kraj (KSK) vlani podpísal memorandum so Slovenským paralympijským výborom (SPV). Jeho cieľom je šírenie dobrého mena, vzájomná propagácia a podpora aktivít stredoškolákov so zdravotným znevýhodnením. Na Strednej odbornej škole informačných technológií, Ostrovského 1 sa dnes na potvrdenie tejto spolupráce uskutočnila Košická župná paralympiáda.

„Prišli sme do Košického kraja vôbec prvýkrát v histórii. Otvorili sme prvú Košickú župnú paralympiádu, kde chceme poskytnúť občanom so zdravotným znevýhodnením, ale hlavne so zameraním na deti a mládež možnosť skúsiť si množstvo paralympijských športov a možno nájsť aj záľubu, nájsť aj sebarealizáciu a možno nájsť aj budúcich nových paralympijských víťazov,“ povedal generálny sekretár SPV Samuel Roško.

Podujatia sa zúčastnilo približne 40 detí so zdravotným znevýhodnením z Košického kraja. Podľa vicežupana Ladislava Lörinca bola dnešná akcia len prvým kolom:

„Momentálne ide o pilotný projekt. My sme tretia župa v rámci Slovenska, kde sa konajú tieto župné paralympijské hry, nasleduje Prešovský kraj a potom všetky ostatné.“

Foto
Na Strednej odbornej škole informačných technológií, Ostrovského 1 sa uskutočnila Košická župná paralympiáda / RÁDIO KOŠICE

Finálové kolo sa uskutoční 26. augusta v Piešťanoch. Stredoškoláci si mohli vyskúšať parabedminton, stolný tenis či bocciu.

„Šport boccia je veľmi podobný hre petang s tým rozdielom, že my hráme v telocvičniach s koženými loptami. Úlohou je odhádzať naše lopty čo najbližšie k cieľovej lopte, ktorá sa volá jack a je bielej farby. Máme byť bližšie ako súper, môžeme ho vytláčať, svoje lopty dotláčať a získavať počas jednotlivých zmien čo najviac bodov,“ vysvetlil slovenský reprezentant Samuel Andrejčík.

Na podujatí spolupracovali aj ľudia z projektu Sme si rovní, ktorí podporujú zdravotne znevýhodnených. Podľa motivátora Vladimíra Dóciho je pohyb dôležitý pre každého:

„Ak sa prestane hýbať aj telesne zdravotne znevýhodnený, tak potom má problém, celkovo stuhne, prestane mať pozitívny pohľad na svet a potrebuje sa hýbať, byť v spoločnosti, taká inklúzia medzi zdravými a zdravotne znevýhodnenými.“

Podujatie je určené najmä pre deti a mládež do 23 rokov, ktorí nemajú so športom pravidelný kontakt.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre