V Košiciach v rámci skríningového testovania funguje vyše 70 odberných miest

KošiceKoronavírus

Dnes budú otvorené od 16.00 – 20.00 hod.

V metropole východu sa testuje na ochorenie COVID-19 už niekoľko týždňov. Na základe nariadenia celoplošného skríningu obyvateľstva z nedele (17.1.) večer, mesto od pondelka (18.1.) spustilo dve odberné miesta, ku ktorým sa nasledujúci deň pridali ďalšie veľkokapacitné odberné lokality na magistráte, v amfiteátri, v spoločenskom centre na Juhu, vo Výmenníku na Važeckej či v areáli U. S. Steel Košice. Doposiaľ bolo za takmer 3 týždne otestovaných približne 10-tisíc ľudí, z ktorých bolo 206 pozitívnych.

„Je to zapríčinené aj tým, že najviac pozitívnych sme zachytili najmä v prevádzke U. S. Steel, ktorá je, prirodzene, na hranici okresov Košice-mesto a Košice-okolie. Z tohto dôvodu tým, že Košice-okolie dnes má omnoho vyšší počet pozitívnych na 100-tisíc obyvateľov ako mesto Košice, sa nám v týchto oblastiach darí zachytiť omnoho viac pozitívnych,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček s tým, že samospráva v rámci skríningového testovania otvorila ďalších viac ako 70 odberných miest, kde bude k dispozícii vyše 100 odberných tímov:

„Ak bude potrebné, tak postupne týchto 100 odberných tímov budeme navyšovať podľa potreby, požiadaviek tak, aby Košičania boli čo najmenej stresovaní s čakaním v rade, aby sme zmiernili celý ten proces, ktorý musíme všetci zvládnuť.“

Foto
Testovanie na magistráte / TASR

Otestovať sa môže prísť ktokoľvek. Mesto očakáva, že do nedele (24.1.) sa príde otestovať približne 200-tisíc ľudí.

Nebudeme dávať občanom certifikát, na ktorý boli v minulosti zvyknutí. Budeme dávať potvrdenie, ktoré je v súlade s vyhláškou ministerstva zdravotníctva. Toto potvrdenie je dostatočné a postačujúce na to, aby sa mohli občania preukázať pri kontrole,“ vysvetlil Polaček.

Od pondelka by mala fungovať aj možnosť preukázania sa pri kontrole pomocou už spustenej aplikácie, ktorou sa občania môžu zaregistrovať na testovanie a dostanú aj výsledok testu, čo potvrdil aj primátor:

„Boli nám doručené základné požiadavky, ktoré hovoria, ako by mal formát SMS vyzerať, aké by malo byť zabezpečenie. Všetky tieto veci istým spôsobom máme nastavené. Predpokladáme, že od pondelka naša SMS bude akceptovaná i tá, ktorá bude zasielaná počas nasledujúcich dní občanom a bude akceptovaná všetkými zložkami, ktoré budú vykonávať kontrolu.“

Podľa slov primátora sa aktuálne v nemocniciach ukazuje, že testovanie má zmysel, keďže od začiatku januára začal počet hospitalizovaných ľudí s koronavírusom mierne klesať. Otestovať sa budete môcť vo všetkých veľkých mestských častiach aj dnes od 16.00 – 20.00 hod. a počas víkendu od 9.00 – 17.00 hod.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre