V Košiciach vystavujú streetartovu elitu Banksyho a Poppy

KošiceKultúra

Identita legendárného streetartistu a writera je anonymná, neodhalil ju ani pri nominácii na Oscara za najlepší celovečerný dokument venovaný pouličnému umeniu.

Foto
V Košiciach si môžete výstavu pozrieť do konca júna  / K13

Metropola východu od dnešného dňa hostí prestížnu výstavu. V Kunstahlle/Hale umenia vystavujú diela anglického graffiti umelca Banksyho a tvorbu „neznámej“ street art umelkyne Poppy, ktoré zapožičalo Múzeum Moderného Umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (MMUAW). 

Výstava „streetartovej elity“ predstavuje práce, ktorých témou je aktuálna vojnová a sociálna problematika, pričom diela demonštrujú aj ďalšie globálne či naliehavé civilizačné otázky

Foto
Aj takéto diela nájdete v Kunsthalle/Hale umenia v Košiciach / K13

Famózny a tajomný Banksy

Banksy je anglický graffiti umelec pochádzajúci z Bristolu.

Podľa jedného z kurátorov výstavy a prodekana košickej Fakulty umení, Richarda Kittu „diela Banksyho vznikali priamo v uliciach veľkomiest, kde najprv pútali pozornosť okoloidúcich a až neskôr sa stali korisťou kurátorov a zberateľov umenia. Tentokrát sa ocitnú v exkluzívnych galerijných priestoroch v Košiciach“.

Pouličné umenie Banksyho je nezameniteľné. Jeho diela sú často satirické, nesú politické, ale najmä etické posolstvo. Autor kombinuje čierny humor so šablónovou technikou známou ako stencil.

Banksyho identita je anonymná, legendárny streetartista a writer ju neodhalil napriek nominácii na Oscara za najlepší celovečerný dokument venovaný streetartovej scéne Banksy – Exit Through the Gift Shop v roku 2010. Mimochodom, veľký úspech zaznamenal aj jeho ďalší film „The Antics Roadshow“.

Foto
Banksyho pouličné umenie kombinuje graffiti s využitím šablónovej techniky, objavilo sa po celom svete  / K13

Diela jednej z najvýznamnejších postáv v súčasnom umení sú, podľa riaditeľa MMUAW a spolukurátora výstavy Martina Cubjaka, naozaj atypické. Jedným z výnimočných exponátov je sochársky objekt Banksyho pod názvom Strážna veža (Watchtower), ktorý Banksy vytvoril vyrezávaním do olivového dreva v roku 2007. Dielo vytvorené v limitovanej sérii odkazuje priamo na dlhotrvajúci palestínsko-izraelský spor.

V rámci výstavy v Kunsthalle/Hale umenia môžete vidieť originál tohto diela, ale ho aj interaktívne ovládať. Výstavu totiž dopĺňa veristický digiálny 3D model „Strážnej veže“, ktorým vie divák manipulovať a týmto spôsobom aj priamo vstupovať do samotnej expozície. Kurátori výstavy sa rozhodli výber diel Banksyho a Poppy oživiť práve týmto spôsobom.

Výstava v Kunsthalle / Hale umenia potrvá do konca júna 2020.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre