V Košiciach vznikla terapeutická záhrada, ktorá pomáha zdravotne znevýhodneným ľuďom

KošiceSpravodajstvo

Pracovná terapia je súčasťou liečebnej rehabilitácie.

Na sídlisku Nad jazerom pribudla terapeutická záhrada, ktorá slúži zdravotne znevýhodneným klientom denného stacionára Tvoja šanca. „Máme k tomu veľkú terapeutickú záhradu, ktorá má 14 árov, multifunkčné petangové ihrisko a snažíme sa nájsť nejaký priestor pre týchto ľudí a pre ich rodičov, aby mohli tráviť čas zmysluplne a niečo, čo im do života dá tú radosť,“ uviedla pre Košice Online riaditeľka občianskeho združenia Tvoja šanca Katarína Hermelyová.

Foto
Terapeutická záhrada / facebook.com/Tvoja-šanca-Košice-občianske-združenie

Klienti túto záhradu prijali s radosťou. „Tento projekt, do ktorého nás prizvali Silvia a Štefan Sabovci z Ekocentra Sosna, bol v spolupráci s Lipkou. Je to školské zariadenie pre environmentálnu výchovu v Brne. V zahraničí hľadajú záhrady a zariadenia, ktoré sú venované environmetálnemu učeniu a ktoré majú špecifických klientov,“ vysvetlila Hermelyová.

Pracovná terapia v záhrade je súčasťou liečebnej rehabilitácie a má pozitívny vplyv na klientov denného stacionára, čo potvrdila aj Hermelyová: „My máme environmentálnu edukačnú záhradu, Máme kvety, lúčne kvety, veľa zeleniny. Keď sa na ňu pozriete, tak tá záhrada žiari farbami. Máme tam od veveričiek, cez vtáčikov, chrobákov, včely. Máme domček pre chrobákov a pre hmyz. Každý z klientov má nejakú prácu, ktorá je len jeho, či to už bude polievanie, alebo kŕmenie zvierat. Každý z nich si tam našiel to svoje miesto.“

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre