V košickej katedrále sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 13.30 hod.

Pohreb slovenského kardinála Jozefa Tomka v Dóme svätej Alžbety v Košiciach sa skončil, jeho telesné pozostatky uložia do krypty. Pohreb sa uskutočnil podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. V Košiciach sa na obradoch zúčastnilo viac ako 5-tisíc ľudí. Na bezpečnosť na mieste dohliadali členovia mestskej aj štátnej polície.

Pohrebnú svätú omšu celebroval kardinál a emeritný arcibiskup Dominik Duka z Prahy. Koncelebrantmi boli emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő. Svätá omša bola v latinskom a slovenskom jazyku.

Foto
Pohrebu sa zúčastnili cirkevní aj štátni predstavitelia / TASR

Podľa kardinála Duku bol Tomko veľkým synom Slovenska, východniarom, Udavčanom, ktorý až do konca svojho života hutoril. Duka zároveň pripomenul úlohu kardinála Tomka, ktorú zohrával nielen v Cirkvi na Slovensku, ale aj v zahraničí, a to aj v čase komunizmu:

„Bol oporou našej cirkvi v bývalom Československu, o čom svedčia aj materiály Štátnej bezpečnosti a československých spravodajských služieb. Ich záznamy slúžia ku cti mužovi, ktorý nezradil a nepoškvrnil svoju hruď, ako hovorí básnik.“

Kardinál vyzdvihol aj Tomkovu úlohu pri vytváraní nových cirkevných provincií a diecéz. Mal podľa neho hlavné slovo pri výbere a menovaní biskupov, pri zriaďovaní nových diecéz a pri určovaní základných podmienok a vzťahov medzi Svätou stolicou a miestnymi cirkvami v Afrike, Ázii a iných regiónoch. Duka zároveň hovoril o paralele slovenského kardinála s pápežom Jánom Pavlom II.:

„Čo mali spoločné? Poznanie dvoch diktatúr, ktoré sa snažili zvrátiť Boží poriadok, zbaviť človeka, národy a štáty ich slobody a utvoriť z nich poslušnú masu novodobých otrokov ideológie.“

Galéria k článku

Slovensko podľa prezidentky Zuzany Čaputovej úmrtím kardinála Jozefa Tomka stráca charizmatického človeka, významnú duchovnú osobnosť a rešpektovaného predstaviteľa katolíckej cirkvi:

„Zapísal sa do dejín ako Slovák s doteraz najvyšším postavením vo vatikánskej cirkevnej hierarchii. Ale zároveň je zapísaný v našich srdciach ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej.“

Konštatovala, že Tomko vkladal do viery srdce a dával jej skutočný ľudský rozmer:

„Považoval za jej poslanie ľudí posilňovať a zbližovať. Viera v jeho chápaní vychádzala predovšetkým z dôvery a lásky – a bolo v nej miesto aj pre ateistov či stúpencov iných náboženstiev. Potvrdzujú to aj jeho slová: Ekumenizmus je pre nás veriacich povinnosť viery. Je prianím Ježiša Krista, aby všetci jedno boli.“

Prezidentka verí, že kardinálov odkaz a duch pomôže pri prekonávaní aj dnešných ťažkých časov:

„Pomôže nám spájať sa, rozumieť si, správať sa k sebe ohľaduplne a ľudsky. Oživí v nás i medzi nami vzájomný rešpekt, súcit a lásku k blížnemu. Vaše posolstvo nás bude viesť ako hlas srdca, viery a svedomia.“

Pohrebu sa zúčastilo množstvo cirkevných predstaviteľov, vrátane troch kardinálov a 32 biskupov. Okrem nich boli v katedrále aj hostia z politického prostredia. Nechýbala prezidentka SR Zuzana Čaputová, členovia Národnej rady SR, predseda NR SR Boris Kollár, premiér Eduard Heger, predstavitelia košickej radnice a Košického kraja. Prišli aj bývalí prezidenti SR Rudolf Schuster a Andrej Kiska.

Obrad trval približne 2,5 hod. Počas neho sa prihovorili emeritný krakowský arcibiskup, budapeštiansky arcibiskup, prezidentka a ďalší.

Pred veľkoplošnou obrazovkou pri Urbanovej veži sledovali obradný ceremoniál stovky veriacich. Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962. Vtedy tam pochovali biskupa Jozefa Čárskeho.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre