V košickej mestskej časti Nad jazerom vznikne Centrum Tradičnej Kultúry

KošiceSpravodajstvo

Bude mať tréningové priestory aj krojovňu.

Na pozemkoch Košického samosprávneho kraja (KSK) v mestskej časti Nad jazerom, pri Obchodnej akadémii Polárna pribudne Centrum Tradičnej Kultúry. Ide o nové kultúrno-spoločenské centrum pre umeleckú komunitu, obyvateľov aj turistov s prezentáciou kultúrneho dedičstva regiónu. Predseda KSK Rastislav Trnka vyhlásil, že výstavba by sa mala zrealizovať v najbližších piatich rokoch:

„Košický kraj má bohatú a rozmanitú kultúru, preto je našou ambíciou vytvoriť funkčný model pre rozvoj jej tradičných aj moderných foriem. Na území kraja aktuálne pôsobí vyše 300 folklórnych kolektívov, z toho 242 dospelých a 73 detských a mládežníckych. O ich rozvoj sa už teraz stará naše Centrum kultúry Košického kraja, ktoré v roku 2022 odštartovalo systematickú podporu folklórnych kolektívov s projektom Klenoty kraja. Vnímame rastúci záujem o naše tradície, a tak sme sa rozhodli priniesť na svetlo projekt Centra Tradičnej Kultúry, na ktorom pracujeme už dva roky a bude len druhým svojho druhu na Slovensku. Skúsme si toto centrum predstaviť ako pomyselnú strechu nad kultúrou v našom kraji.“

Východnému Slovensku v súčasnosti chýba priestor na prezentáciu kultúrneho dedičstva. Centrum Tradičnej Kultúry bude podľa podpredsedu KSK Ladislava Lörinca platformou na prezentáciu kultúrneho dedičstva, a to autentickým aj moderným spôsobom, s ambíciou prepojiť tradície s inováciami:

„Naším zámerom je aj vďaka novému centru vytvárať a odovzdávať hodnoty pre ďalšie generácie. Ideový zámer centra ráta s javiskovým aj výstavným priestorom, tréningovými priestormi, krojovňou či archívom tradičnej ľudovej kultúry alebo zázemím pre tradičné remeselné aktivity. Teším sa, že pozitívna odozva na tento projekt prišla nielen od folkloristov, ale aj mesta Košice a mestskej časti Nad jazerom. V náš prospech hrá aj fakt, že chceme stavať na vlastných pozemkoch, kde sa nenachádzajú žiadne inžinierske siete, ktoré by nás mohli pri výstavbe limitovať. V týchto dňoch finalizujeme prípravy verejnej architektonickej súťaže, ktorá bude vyhlásená začiatkom júna.“

Košická župa nechala urobiť geodetické zameranie a hydrogeologický prieskum, tiež výškopisné a polohopisné zameranie pozemku, inžiniersko-geologický prieskum, 3D model územia, katastrálnu mapu, ortofotomapu a fotodokumentáciu územia pre detailné poznanie špecifík.

„Nie je náhodou, že sa stretávame práve dnes, pretože v týchto dňoch oslavujeme aj Svetový deň kultúrneho dedičstva. Je to zároveň skvelá príležitosť rozprávať o problémoch, ktorým musíme my folkloristi denne čeliť. Už pri vítaní najvyšších štátnikov je tradičná kultúra našou výkladnou skriňou. No realita je taká, že súbory a skupiny často nemajú žiadne priestory na tréning a vzácne staré kroje sú uskladnené v nedôstojných podmienkach. Často tvoríme na kolene a je snom mnohých z nás pracovať v profesionálnych podmienkach. Tradičnej ľudovej kultúre sa venujeme z lásky a presvedčenia, preto sme veľmi radi, že prichádza projekt, vďaka ktorému sa nám k folklóru podarí pritiahnuť viac mladých ľudí,“ skonštatoval vedúci košického Folklórneho súboru Borievka Ján Vajda.

Komentáre