V košickej ZOO sa vlani narodilo vyše 200 mláďat

KošiceZaujímavosti

Pribudli aj nové druhy zvierat.

Zoologická záhrada Košice aj napriek pandémii koronavírusu má za sebou jeden z najúspešnejších rokov. Začiatkom októbra dosiahla vlaňajšiu celoročnú návštevnosť, v novembri zaznamenala 233-tisíc ľudí, a tak sa priblížila k roku 2016, k druhému najlepšiemu v histórii.

„Tieto čísla dosiahla ZOO aj napriek tomu, že pre verejnosť bola zatvorená nepretržite 105 dní. Najskôr jej brány zatvorila vtáčia chrípka a následne opatrenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19,“ skonštatovala vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu ZOO Košice Eva Malešová.

Medzi návštevníkmi dominovali domáci turisti, tých zo zahraničia prišlo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi približne o polovicu menej. Zoológ Patrik Pastorek uviedol, že vlani sa narodilo viac ako 200 mláďat:

„K mimoriadne zaujímavým odchovom patrí prvé rozmnoženie anakondy paraguajskej, urzona stromového, ale aj výra západosibírskeho. Tieto sovy sa nám podarilo rozmnožiť prvý raz, rovnako ako napríklad treróna ružovokrkého či jeleňa wapiti.“

Foto
ZOO Košice začiatkom októbra dosiahla vlaňajšiu celoročnú návštevnosť / TASR

Vtáky sa rozrástli o dve mláďatá kuvika obyčajného, štyri belane tundrové či tri ary ararauny. Zároveň pribudlo osem mláďat surikát vlnkavých, samček byvola vodného, samička makaka magota, antilopy, vysokohorské kopytníky, lamy, bažanty, kačice či spevavce. Návštevníci si obľúbili aj ťaviatko či dvojčatá pekari bielopáseho.

Malešová doplnila, že košická ZOO má aj nové druhy zvierat, konkrétne sú to zobákorožec bielochvostý a tariktik, margaja, líška korzak, varany obrovské či potkanokengury králikovité.

„Transporty sú neodmysliteľnou súčasťou života košickej ZOO. V tomto roku patrili k najnáročnejším dovoz samca zobákorožca papuánskeho zo Singapuru a supa bielohlavého zo ZOO Kaliningrad. Pár byvolcov bieločelých odcestoval na ostrov Jáva do Indonézie.“

V roku 2021 sa pokračovalo vo výstavbe nových chovných zariadení v takzvaných primátorských výbehoch pre domáce plemená zvierat. Na okruhu Altaj sa nachádzajú dve nové voliéry a bolo zrekonštruované aj chovné zariadenie pre kozy kamerunské. ZOO je aktuálne otvorená v režime OP.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre