V košickom Hniezde záchrany sa našiel zdravý chlapček

KošiceSpravodajstvo

Verejný inkubátor sa nachádza na prízemí chirurgického monobloku.

Na Neonatologickom oddelení Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach sa nedávno rozozvučal alarm Hniezda záchrany. Jeho primárka Iveta Kostelníková uviedla, že zdravotné sestry overili cez kamerový systém, na ktorom je vidieť len samotný inkubátor, či je dieťa v hniezde:

„Vo verejnom inkubátore ležal chlapček, ktorý bol na svete sotva pár hodín s čiapočkou na hlave zabalený do zavinovačky. Našli sme ho vo výbornom zdravotnom stave.“

Vzhľadom na to, že novorodenci sa rýchlo podchladia, verejný inkubátor je vyhrievaný. Bábätku je okamžite poskytnutá lekárska pomoc:

„Neonatológ dieťa vyšetrí, urobí základné klinické vyšetrenia, odhadne jeho vek, podľa vonkajších znakov: hmotnosti a dĺžky, prítomnosti zvyšku zaschnutého pupočníka, občas pri dieťati nájdeme aj lístoček s menom a dátumom narodenia, niekedy má na ruke ešte aj náramok z pôrodnice. V tomto poslednom prípade, matka pravdepodobne porodila doma,“ povedala Kostelníková s tým, že zdravotníci všetko zdokumentujú vrátane oblečenia bábätka, ale aj to, či bolo čisté, alebo zanedbané:

„Okrem základných laboratórnych vyšetrení, ako aj vyšetrenia krvnej skupiny realizujeme aj toxikologické vyšetrenie, pre prípad drogovej závislosti matky, výtery i sérológiu vo vzťahu k možným infekciám.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Starostlivosť o zachránené dieťa sa nelíši od starostlivosti o ostatných novorodencov. O nájdení dieťaťa v Hniezde záchrany je vždy informované riaditeľstvo UNLP, OZ Šanca pre nechcených a sociálny pracovník nemocnice, ktorý to oznámi Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Následne sa začína proces umiestnenia dieťaťa do profesionálnej rodiny. Bábätko zostáva na Neonatologickom oddelení dva až štyri týždne, a to do rozhodnutia súdu.

V Hniezde záchrany UNLP sa doposiaľ našlo 19 detí, konkrétne 13 chlapcov a 6 dievčat. Rodičia dvoch bábätiek žiadali nemocnicu o vrátenie dieťaťa, ktoré umiestnili do verejného inkubátora.

„Ak si rodičia rozmyslia tento čin a žiadajú dieťa späť, nemocnica im ho vydať nemôže. Pri osvojení dieťaťa sa postupuje podľa Zákona o rodine, preto nemocnica rodičov odkáže na ÚPSVaR. V princípe však domnelá matka musí počkať na výsledky testov o preukázaní biologického materstva a následne čakať na rozhodnutie súdu, čo môže trvať aj rok,“ pripomenula Ladislava Šustová z UNLP.

Košické Hniezdo záchrany je jedným z dvadsiatich verejných inkubátorov na Slovensku. Nachádza sa na prízemí chirurgického monobloku na Rastislavovej 43. V roku 2005 ho vybudovalo OZ Šanca pre nechcených, pričom matka doň môže uložiť novorodenca anonymne a beztrestne bez toho, aby niekto pátral po jeho a jej pôvode.

Komentáre