V Košickom kraji bolo v minulom roku zmodernizovaných viacero kultúrnych objektov

VýchodSpravodajstvo

Celková investícia je viac ako 1,8 milióna eur.

Na Spiši, Gemeri, Above a Zemplíne pribudlo v minulom roku päť nových expozícií, ktoré sú na báze živého múzea a pribudlo aj päť zmodernizovaných objektov. Na spolufinancovaní projektov sa podieľa Košický samosprávny kraj (KSK) vo výške piatich percent a organizácie získali aj eurofondy v hodnote viac ako 1,8 milióna eur. Práce boli zrealizované do konca roka 2023.

„Ak chceme držať krok s dobou, považujem zlepšovanie kultúrnych služieb za nevyhnutnosť. Kraj sa preto aj napriek rozpočtovým limitom dlhodobo snaží hľadať vhodné vonkajšie zdroje pre ich ďalší rozvoj. A inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Vyše 1 800 000 eur poslúži návštevníkom aj obyvateľom kraja, poskytnú príjemnejšie prostredie, nové a neopozerané zážitky a našim organizáciám zabezpečia podmienky pre profesionálnu prácu. Dlhodobou snahou župy je vytváranie moderných a funkčných priestorov, ktoré sú schopné konkurovať aj zahraničnej ponuke – výsledkom sú stúpajúce čísla návštevnosti a nárast príjmov kultúrnych organizácií, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto
Spiššké divadlo v Spišskej Novej Vsi má zrekonštruované sály a štúdio / facebook.com/kosickykraj

Múzea a galérie sa pomocou formy živého múzea snažia prinášať návštevníkom interaktívne novinky či digitálne vychytávky.

Pre návštevníkov Zemplínskeho múzea v Michalovciach bude od 24. januára otvorená stála výstava, kde bude možné okúsiť rolu archeológa. Od 15. februára bude v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove stála expozícia „Zemplín Antiqua“. Východoslovenské múzeum v Košiciach zas pre návštevníkov pripravilo výstavu „Zaži gotiku“, ktorú je možné si pozrieť od 2. februára.

Rozšírená výstava klávesových hudobných nástrojov v Letohrádku Dardanely v Markušovciach na Spiši ponúkne verejnosti hudbu všetkými zmyslami. Jej slávnostné otvorenie bude 23. februára. Históriu a súčasnosť gemerského výtvarného umenia nájdu návštevníci od 23. januára v „Otvorenej galérii“ v Baníckom múzeum v Rožňave. 

Spiššké divadlo v Spišskej Novej Vsi má zrekonštruované sály a štúdio, ich otvorenie bude 16. februára spojené s premiérou šansónového recitálu o Edith Piaf. Revitalizované bolo v neposlednom rade aj Bábkove divadlo v Košiciach. V oboch organizáciach došlo tiež k zlepšeniu technických podmienok pre zamestnancov. V minulom roku bolo rovnako vynovené aj Spišské kultúrne centrum a priestory knižnice.

Vo Východoslovenskej galérii v Košiciach sa uskutočnila výmena osvetlenia výstavných priestorov a informačných technológií. Počas februára otvorí galéria aj Shop VSG. Zmodernizované bolo aj regionálne oddelenie Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach, ktorá uspela aj so zámerom rozšíriť študovňu a zaobstarať knihobox.

 

 

Komentáre