V košickom krematóriu sa po oprave strechy obnovia smútočné obrady

KošiceSpravodajstvo

Stavebný ruch sa ozýva aj z Verejného cintorína.

Rekonštrukcia strechy krematória v Košiciach, ktorá bola v havarijnom stave, sa skončila. Stavebné práce sa začali v októbri minulého roka po tom, čo sa v exteriéri pri hlavnom vchode vlani v apríli prepadol kus výstuže. Následne sa uvoľnila sutina a časť drevenej konštrukcie. Súčasťou projektu boli aj ďalšie nevyhnutné práce.

Na základe odporúčania statika sa pristúpilo k rekonštrukcii celej strechy, ktorá zahŕňala nové opláštenie, podhľady, časť osvetlenia, vzduchotechniky a výmenu sklenených stien. Pôvodne sa počítalo so sumou približne 1,6 milióna eur, ktorá napokon vzrástla na zhruba 2,2 milióna eur. Projekt bol financovaný z vlastných zdrojov mesta a peňazí z rezervného fondu.

V krematóriu sa v najbližších dňoch obnovia smútočné obrady a presunú sa tam aj všetky obrady z Verejného cintorína. Riaditeľka Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Marta Popríková pripomenula, že pozostalí si budú môcť vybrať spopolnenie alebo pochovanie zosnulého do zeme:

„Prebieha rekonštrukcia priestranstva a parkoviska na Verejnom cintoríne, čiže aby sme pre stavebné firmy vedeli uvoľniť priestory na cintoríne, všetky obrady budú od budúceho týždňa prebiehať na istý čas len v krematóriu,“ uviedla Popríková s tým, že obrady, ktoré sú naplánované na cintoríne na pondelok (24.7.), tu ešte budú zrealizované.

Foto
Stavebné práce sa začali v októbri minulého roka  / SMsZ

Pri krematóriu sa aj naďalej pracuje na dlažbe, ktorá by mala byť hotová do šiestich týždňov. Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček skonštatoval, že práce na obnove cintorína nejdú podľa plánov a došlo k časovému sklzu. Zdôvodnil to zlyhaním spoločnosti, ktorá realizuje stavebné práce:

„Na druhej strane treba povedať, že aj dodávateľ čakal na to, kedy spustíme krematórium,“ povedal Polaček.

Vzhľadom na to, že je to pietne miesto, nebolo možné pochovávať a v plnej miere aj rekonštruovať:

„Nejaký sklz sme zavinili aj my tým, že sme nedokázali skĺbiť obe prevádzky,“ dodal Polaček s tým, že v pláne je ďalšia etapa modernizácie krematória.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre