V Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude na Art Film Feste súťažiť dvanásť snímok

KošiceArchívArt Film Fest Košice 2019

Medzi dvanástkou filmov, ktoré zabojujú o hlavnú cenu nájdeme aj dve čerstvé novinky z Cannes.

Medzinárodná súťaž hraných filmov bude na Art Film Feste aj tento rok vyskladaná z celosvetovo uznávaných noviniek. Dve z nich sú z nedávneho Festivalu v Cannes, kde boli uvedené v sekcii La Quinzaine des réalisateurs. Viaceré filmy v hlavnej súťaži budú na festivale sprevádzané aj účasťou tvorcov – do Košíc ich prídu uviesť režiséri či herci. Medzi filmami sú aj tri príbehy, ktoré boli inšpirované skutočnými udalosťami.

Prvou zo spomínaných noviniek z Cannes je rakúsky existenciálny triler Lillian (2019) režiséra Andreasa Horvatha. Mladá ruská emigrantka v New Yorku nemôže získať prácu bez dokladov ani ako pornoherečka. Rozhodne sa vrátiť do rodnej krajiny a vydá sa naprieč Amerikou na dlhú cestu. Zdanlivo absurdný príbeh je inšpirovaný skutočnosťou. V roku 1927 istá Lillian Alling zmizla pri svojej púti z Ameriky do Ruska. Film je súčasnou interpretáciou zabudnutej udalosti. Známy rakúsky dokumentarista zasadil svoj hraný debut do fascinujúcich kulís amerického Stredozápadu.

Druhou novinkou, ktorá bola uvedená na Festivale v Cannes, je film Oleg (2019), režiséra Jurisa Kursietisa.  Mladý lotyšský mäsiar Oleg sa vylodí v Bruseli v nádeji, že si pomôže zo zložitej životnej reality. Onedlho však prácu stratí v dôsledku nespravodlivého obvinenia zo strany iného pracovníka. Ako zdanlivý anjel-záchranca sa ho ujme poľský charizmatický kriminálnik, ktorý mu sľubuje lepšiu budúcnosť. Oleg si postupne uvedomuje, že sa dobrovoľne ocitol v pasci, z ktorej niet východiska… Film podáva nemilosrdný obraz o podobe moderného otroctva, ktorý sa odohráva v skrytom zákulisí výmenných transferov pracovnej sily medzi krajinami Európskej únie. Film príde na Art Film Fest osobne uviesť herec Valentin Novopolskij.

Foto
Komorná dráma Humorista, založená na pozoruhodnej interpretácii hlavného predstaviteľa a vtipných dialógoch, podáva nadčasový obraz o vzťahu politiky a smiechu / TASR

V hlavnej súťaži sa ďalej predstaví poetický Príbeh troch sestier, ktorý vznikol v turecko-nemecko-holandsko-gréckej koprodukcii. Sovietsky zväz 80 rokov priblížil režisér Mikhail Idov v dráme Humorista, v ktorej sa stand-up komediant presvedčí o tom, že čím vyššie postavený politik, tým menej priestoru na sebairóniu. Izrael bude zastupovať režisér Nimrod Eldar s filmom Keď som zomrela. Realistický a empatický portrét niekoľkých dramatických osudov a liniek z prostredia sýrskeho konfliktu priblíži film Útek z Rakky. Dánski synovia pojednávajú o bombovom útoku v Kodani pred parlamentnými voľbami. Výpovede drogovo závislých diváci nájdu vo filme Nechaj ma padnúť. Ázijskú kinematografiu zastúpi Stále človek s osobitým humorom a krehkou emocionalitou. Deväťdesiate roky priblíži debut režiséra Jonaha Hilla, ktorý rozpovie príbeh o subkultúre skejterov. Príbeh mladej paramilitantnej jednotky predstaví nelineárny film Monos. A výber zakončí intímna dráma Otrasy o mužovi z kresťanského prostredia, ktorý sa zamiluje do iného muža.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre