V metropole Šariša môžete obdivovať šaty Márie Terézie či šatku Sissi

PrešovZaujímavosti

Expozícia Kabinet kuriozít prináša výstavu jedinečných artefaktov.

Návštevníci Krajského múzea v Prešove môžu vidieť niektoré šaty, ktoré boli ušité pre Máriu Teréziu či šatku cisárovnej Sissi. Zároveň môžu obdivovať písaciu súpravu, ktorú používal prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Múzeum ich spolu s ďalšími artefaktmi vystavuje v rámci expozície s názvom Kabinet kuriozít. Exponáty pochádzajú z fondov Krajského múzea v Prešove a Múzea v Kežmarku.

„Z nášho zbierkového fondu sme sa snažili vybrať raritné artefakty, ktoré sú aj mladšie, pretože nie sme múzeum, ktoré by mohlo konkurovať napríklad metropolitnému múzeu a tak ďalej. Predsa len sa našli aj určité veci, ktorými by nepohrdol ani ten najvyberanejší zberateľ zo 16., 17. storočia. Ide o rôzne orientálie, ktoré ťažko zaradiť do nejakej konkrétnej zbierky. Sú tu memorabíliá, čiže spomienkové predmety na slávne osobnosti alebo udalosti. Ďalej je to etnografia, archeológia a podobne,“ uviedol historik umenia a kurátor výstavy Jozef Ridilla z Krajského múzea v Prešove.

Foto
Hodvábna šatka cisárovnej Sissi a časť šiat Márie Terézie / TASR

Najvzácnejším vystavovaným predmetom je časť šiat, ktoré boli ušité v roku 1750 pre cisárovnú Máriu Teréziu, čo potvrdil aj Ridilla: „Takéto šaty, keď sa obnosili, tak sa zvykli často rozstrihávať a jednotlivé diely sa dávali lojálnym šľachtickým rodom, aby mali pamiatku na ich ochrankyňu. Šľachtici, ktorí vlastnili takéto časti odevov, sa mohli vo svojich sídlach pri vzácnych návštevách pochváliť tým, že sú lojálni vládnucej dynastii, v tomto prípade Habsburgovcom. Ďalšou príslušníčkou tejto dynastie je Alžbeta Bavorská, zvaná Sissi, uhorská kráľovná, z ktorej pozostalostí tu máme šatku, respektíve vreckovku, ktorá zrejme neslúžila na utilitárne účely, lebo je veľmi ornamentálna. Bola to skôr módna ozdoba. Je z hodvábu bohato obšitého hustou čipkou.“

Verejnosť sa môže tešiť aj na písaciu súpravu z mramoru a mosadze, ktorá pochádza z 20. storočia. „Je vo funkcionalistickom štýle. Bola vytvorená niekedy okolo roku 1930 a použil ju prezident Masaryk pri svojej návšteve Kežmarku, keď sa zapisoval do pamätnej knihy,“ skonštatoval Ridilla s tým, že vystavujú aj dvere s kurióznou maľbou: „Pochádzajú z domu na Hlavnej ulici v Prešove, kde sa v minulých storočiach občas razili takzvané núdzové mince. Napríklad v prípade protihabsburských povstaní, obliehania a tak ďalej. Je to maľba z konca 18. storočia a je zaujímavá tým, že samotný maliar si nevybral olej na plátne, ale namaľoval figurálny a mravoučný výjav na dvere. Ťažko povedať, kam dvere viedli, to je tiež tajomstvo tohto artefaktu. Je na nich znázornený mladý uhorský šľachtic, ktorý hovorí v latinčine, že láska premôže všetko, zatiaľ čo obchodník mu oponuje a hlási, že peniaze premôžu svet.“

Ako doplnil Ridilla, jednotlivé artefakty zbierali laici na panovníckych dvoroch bohatých šľachticov v ranom novoveku, a to predovšetkým v 16. a 17. storočí, pričom toto zberateľstvo je vedecky podložené. Expozícia bude verejnosti sprístupnená do 15. septembra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre