V metropole východu by mohli jazdiť nové elektrobusy

KošiceSpravodajstvo

Dodané by mali byť do troch rokov.

Poslanci košického mestského zastupiteľstva schválili podanie žiadosti o nenávratný finančný príspevok, ktorým chce Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) zabezpečiť nákup nových elektrobusov. Vozový park by sa tak v rokoch 2025 - 2026 mohol rozšíriť aspoň o desať nových vozidiel.

Výzvu vyhlásilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. DPMK sa môže uchádzať maximálne o 14 miliónov eur z Fondu pre spravodlivú transformáciu v rámci Programu Slovensko. To je zároveň najvyššia možná suma oprávnených výdavkov jedného projektu z eurofondov a štátneho rozpočtu. Celková výška príspevku z eurofondov nesmie presiahnuť 11,9 milióna eur. Termín uzatvorenia 1. kola výzvy je v závere novembra.

Plénum schválilo aj zabezpečenie financovania prípadných neoprávnených či ďalších vyvolaných výdavkov z vlastných zdrojov podniku, resp. kapitalovým transferom z rozpočtu mesta.

Cieľom nákupu je postupné zníženie podielu vozidiel s naftovým pohonom zo súčasných približne 85 percent na polovicu. Nové elektrobusy by boli nízkopodlažné, disponovali by klimatizáciou a viacerými smart technológiami.

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/kosiceofficial

Poverený riaditeľ DPMK Roman Danko uviedol, že by ich chceli nasadiť prioritne na linke 71 z Lingova na zastávku Kláštor v mestskej časti (MČ) Sídlisko KVP, respektíve na linku 72 z Lingova na Grunt v MČ Myslava. Zároveň na konečných zastávkach Lingov, KVP Kláštor a v depe DPMK na Hornádskej ulici by bolo zabezpečené takzvané rýchle nabíjanie.

„Týmto spôsobom by bolo možné zabezpečiť prevádzku vozidiel v rámci celodenných služieb bez potreby dobíjania elektrobusov v depe. Mimo služieb by sa elektrobusy v nočných hodinách dobíjali v depe. Rýchle nabíjanie počas prestávok na konečných zastávkach bude zabezpečené dobíjacou infraštruktúrou, ktorej nákup je takisto možný v rámci uvedenej výzvy. Ku každému elektrobusu bude dodaná aj nabíjačka na nočné nabíjanie,“ povedal Danko.

DPMK plánuje vyhlásiť verejnú súťaž do konca tohto roka. Jej výsledkom budú rámcové zmluvy, z ktorých bude čerpať podľa získaných finančných zdrojov z eurofondov. V zmysle výzvy by elektrobusy mali byť dodané najneskôr do 30. septembra 2026.

 

Zdroj: TASR

Komentáre