Začína sa 30. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film

KošiceKultúra

Návštevníkov čaká množstvo sprievodných podujatí.

Dnes sa v Košiciach začína jubilejný 30. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art film. Program tvoria tradičné súčasti, ako je udeľovanie cien Hercova misia či Zlatá kamera, súťažné sekcie, ale aj množstvo sprievodných podujatí.

„Filmový festival ponúkne spolu 143 filmov, premietneme 171 projekcií a budeme sa pohybovať na ôsmich rôznych miestach, kde budú filmy a ešte deviate miesto je, kde budú sprievodné akcie, to znamená, v tomto prípade koncerty alebo talkshow. Máme tri súťažné sekcie, o jednu viac ako sme mali minulý rok,“ uviedol hovorca Art Filmu Juraj Čurný.

Najväčšou novinkou tohto ročníka je práve nová súťažná sekcia – Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy, ktorú viac priblížil umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch:

„Prihlásiť sa môžu celovečerné filmy bez žánrového rozdelenia, to znamená aj hrané, dokumentárne, animované, musia však byť celovečerné so vznikom po 1. januári 2023. Takže vytvorili sme akýsi priestor pre náš región, naše bezprostredné okolie, aby mohli súťažiť aj filmári z tejto oblasti. To je taká zásadná novinka, táto nová filmová súťaž.“

Víťazné filmy budú ocenené Modrým anjelom. Art Film premietne aj 12 slovenských premiér, medzi nimi napríklad snímky Kálmanov deň, Už ťa nemám rád alebo Nočný pokoj. Vo svetovej premiére uvedú film Akvabely z Prandorfa. Ocenenie Zlatá kamera získajú traja režiséri, jedným z nich je Cristi Puiu.

„Je to rumunský tvorca, ktorý nemá až taký veľký počet filmov, ale je to absolútne uznávaná osobnosť vo svetovej kinematografii. Druhé ocenenie Zlatá kamera, sme sa rozhodli, že ju udelíme Miloslavovi Lutherovi – významnému slovenskému režisérovi, ktorý vytvoril množstvo či už hraných filmov, týkalo by sa to aj rozprávok, samozrejme, aj televíznych inscenácií. Posledným laureátom Zlatej kamery je ukrajinský režisér Sergej Loznica, ktorý v podstate príde ku nám priamo z Cannes,“ dodal Palúch.

Cenu Hercova misia si 27. júna o 16.00 hod. prevezmú na Dolnej bráne v Košiciach Antónia Lišková a Maroš Kramár. V rámci sprievodných podujatí sú pripravené viaceré výstavy, burza, kvíz alebo koncert s pesničkami Milana Lasicu na jeho počesť. Otvárací ceremoniál 30. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art film sa uskutoční dnes o 19.30 hod. v Kunsthalle.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

 

 

Komentáre