V metropole východu vzniklo centrum na ochranu maloletých

KošiceSpravodajstvo

Cieľom tohto projektu je oboznámiť verejnosť o problematike zneužívania.

Pri Teologickej fakulte v Košiciach vzniklo od 1. marca Centrum na ochranu maloletých (COM). Ako pre Košice Online uviedol jeho riaditeľ Andrej Kačmár, cieľom tohto projektu je oboznámiť verejnosť o problematike zneužívania: „Nejde len o sexuálne zneužívanie, ale aj o zneužitie moci a dôvery. Cirkev je ochotná v tejto oblasti urobiť maximum a chce pracovať v tejto oblasti čo najviac, aby sa v budúcnosti takéto veci už nestávali alebo minimalizovali.“

Foto
Teologická fakulta v Košiciach / facebook.com/ktfke

Myšlienka založiť COM vznikla postupne. Centrum ponúka rôzne prevenčné a formačné programy, školenia, semináre či workshopy. „V centre pozornosti je obeť, ktorá by mala vedieť, že je to priestor, ktorý jej pomôže otvoriť sa a porozprávať o svojom probléme, o tom, čo sa stalo a že sú tu ľudia, ktorí sú ochotní vypočuť. Je tu konkrétna pomoc psychiatra, psychológa, kňaza,“ dodal Kačmár s tým, že pomoc obetiam budú poskytovať dve psychologičky, psychiater či kňazi a rehoľníci.

Terapia ľudí, ktorí v minulosti zažili akýkoľvek typ zneužívania, môže trvať aj niekoľko rokov. Obete často trpia depresiami či posttraumatickým stavom. O pomoc môže požiadať ktokoľvek, nie je to vekovo ohraničené. COM plánuje v najbližšom období zorganizovať seminár, ktorý bude sprístupnený nielen zasväteným osobám, ale aj širokej verejnosti.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre