V minulosti prevládali vianočné ozdoby, ktoré poskytla príroda

KošiceZaujímavosti

Vyrábali sa zo šúpolia, slamy, pálky, ale aj drôtu.

Dnes je to moderné, blikajúce a je toho veľa. V minulosti sa však vianočná výzdoba niesla v inom duchu. Prevládali dostupné prírodné materiály ako orechy, sušené jablká či ihličie. Zdobil sa navyše iba stromček, ktorý bol tiež netradične nainštalovaný. Ozdoby boli vyrobené zo šúpolia, slamy, pálky, ale aj drôtu. 

„V minulosti si ľudia zdobili príbytky nie preto, aby si ho nejak extra skrášlili. Nebolo to iba o tom krásnom, a o tom, aby prezentovali, koľko toho všetkého majú. Bolo to preto, aby vzdali hold hojnosti, ktorá im bola dopriata. Niekomu viac, niekomu menej,“ pre Rádio Košice uviedla lektorka z Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Košiciach Iveta Kažimírová.

Foto
Vianočná ozdoba vyrobená z pálky / ÚĽUV

Pálka je materiál, ktorý má najmä na južnom Slovensku dlhú históriu. Výrobou predmetov z nej sa zaoberá aj Eva Horváth, ktorá toto remeslo vyštudovala v Budapešti:

„Pálka je vodná rastlina, ktorá rastie na brehoch rybníkov a močarísk. Má taký hnedý budzogáň a rastie do výšky dvoch, troch metrov. Spracovávame iba listy rastliny, nakoľko je to veľmi príjemný materiál a pekne sa s nim pracuje.“

K výzdobe patril aj drevený betlehem, ktorý si ľudia ukladali blízko stromčeka. Príbytky sa nezdobili, každú adventnú nedeľu si však zapálili sviecu.

„Niekedy dávno, v príbytkoch nebolo toľko miesta. Mali malé drevenice, malé domčeky. Takže stromček viac-menej stále visel na hlavnom tráme, ktorý držal celú strechu na dome. A úplne najlepšie bolo, keď ten stromček visel čo najbližšie pri stole, na ktorom sa podávala štedrá večera,“ dodala Kažimírová.

Z pálky sa dnes vyrábajú vianočné ozdoby v tvare hviezdíc, domčekov či anjelov. Výrobky sa následne nelakujú a ani nefarbia, ale ostávajú v prírodnej forme. 

„Práve tento rok je zaujímavý, že deti, keď to chytia do ruky a ovoňajú, tak mi veľa z nich povedalo, že má to takú dobrú medovú vôňu. Ako ten samotný list. Možno že ja to už mám v nose, ja to asi necítim, ale dieťa je stále úprimné. Keď takto pozitívne vidia a cítia tento materiál, tak pre mňa je to taký blahobyt,“ doplnila Horváth.

Spoznať tradície predkov je možné aj počas workshopov, ktoré ÚĽUV pravidelne organizuje.

 

 

Komentáre