V najväčšej školskej historickej knižnici v strednej Európe, ktorá sa nachádza v Kežmarku, študovali Hviezdoslav, Kukučín či Šafárik

VýchodZaujímavosti

Má 420 rokov a obsahuje 150-tisíc zväzkov vzácnych kníh.

V pôvodnej historickej budove Evanjelického lýcea v Kežmarku sa nachádza najväčšia historická školská knižnica v strednej Európe, ktorá má 150-tisíc zväzkov vzácnych kníh. V tomto podtatranskom meste študovali aj Pavol Orságh Hviezdoslav, Karol Kuzmány, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Ján Chalupka, Samo Chalupka či Pavol Jozef Šafárik.

Lyceálna knižnica má 420 rokov, pričom obsahuje 55 prvotlačí, teda kníh vytlačených od vynájdenia kníhtlače od Gutenberga do roku 1500 a takmer 3000 tlačí zo 16. storočia.

„Medzi nimi sú také unikáty ako Postila Majstra Jána Husa, diela Luthera, Melanchtona, Kalvína, Zwingliho, Nostradama, Erazma Rotterdamského a rôznych iných. Celá zbierka končí rokom 1945,“ povedala Katarína Slavíčková, ktorá je poverená riadením knižnice.

Foto
Lyceálna knižnica / TASR

Knihy sú v rôznych svetových jazykoch, predovšetkým v latinčine a nemčine. Knižnica vznikla pri škole ako inštitúcii, ktorá bola založená v roku 1533. Knihy darovali profesori, študenti a bohatí ľudia. Najväčším darcom bol právnik a šľachtic Teodor de Jóny zo Spišskej Novej Vsi, ktorý v 19. storočí venoval knižnici 15300 zväzkov kníh.

Druhým najväčším darcom bol profesor školy a knihovník na dvore v Pešti u panovníka Martin Schwandtner. Práve od neho dostal duplikáty, multiplikáty cisárskej knižnice, ktoré venoval lýceu, pričom išlo o 12-tisíc zväzkov kníh.

Foto
Pôvodná budova Evanjelického lýcea / TASR

Keďže zbierka knižnice je špecifická a unikátna, slúži predovšetkým odbornej verejnosti a vysokoškolákom. Ako priblížila Slavíčková, v priestoroch historickej budovy lýcea sa nachádza študovňa, kde je možné knihy študovať za určitých opatrení:

„Podmienkou je, aby mal čitateľ rukavičky, môže mať iba jednu knihu, nesmie používať pero, ale iba ceruzku a takisto sa nemôže napiť hneď vedľa knihy.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre