Bude posledný v tomto roku.
Pomerne často sa stretávame s pojmom superspln Mesiaca, keď má tento vesmírny objekt na oblohe zdanlivo najväčší uhlový priemer a je najjasnejší. Opakom je mikrospln, vtedy je Mesiac najmenší. Tento úkaz bol na oblohe viditeľný naposledy 8. januára a najbližšie nastane v nedeľu 5. februára. Bude však posledný v tomto roku.
Mesiac je od Zeme vzdialený viac ako 384-tisíc kilometrov. Pohybuje sa však po mierne eliptickej dráhe a tak sa jeho vzdialenosť mení. V najbližšom bode dráhy, v prízemí, je od Zeme vzdialený 356 410 kilometrov a v najvzdialenejšom bode, v odzemí to je 406 697 kilometrov.
Supermesiac môže byť v splne, ale aj v nove. Vtedy však nie je pozorovateľný. Mikrospln teda nastane, keď bude Mesiac v splne a súčasne v blízkosti odzemia. Pri bežnom pozorovaní si však veľkosť a jasnosť Mesiaca pri supersplne či mikrosplne ani nevšimneme.
„Ak sa nám však zdá, že Mesiac (alebo Slnko, ktoré má približne rovnaký uhlový priemer) je pri východe alebo západe tesne nad horizontom skutočne veľký, uvedomme si, že je to len optická ilúzia, očný klam,“ vysvetlil astronóm Pavol Rapavý.
„V každom prípade však bude pekné, ak si februárový spln pozrieme, a možno sa niekde stretneme aj s jeho pomenovaným Snežný Mesiac. Toto, pomerne často používané, poetické pomenovanie splnu Mesiaca, ale často aj mesiaca kalendárneho, je od severoamerických indiánov, nakoľko v tomto období bývalo obdobie intenzívnejšieho sneženia,“ dodal Pavol Rapavý.
Mikrospln v tomto roku viackrát nenastane, astronómovia však upozorňujú na niekoľko pekných supersplnov, ktoré budú na oblohe 3. júla, 1. augusta, 31. augusta, 29. septembra a 28. októbra.