V noci si pospíme o hodinu kratšie

SlovenskoSpravodajstvo

Na Slovensku začne platiť letný čas.

V nedeľu (26.3.) začne v našej krajine, podobne ako vo viacerých európskych štátoch, platiť letný čas. O 2.00 hod. sa hodinky posunú o hodinu dopredu na 3.00 hod. stredoeurópskeho letného času. Noc zo soboty na nedeľu tak bude o hodinu kratšia.

Posun času prinesie viac svetla vo večerných hodinách. Práve efektívnejšie využívanie denného svetla v letnom období je hlavným dôvodom, prečo sa letný čas uplatňuje. Na Slovensku tak zapadá slnko od konca marca až do polovice septembra po 19.00 hod. Bez letného času by obdobie so slnečným svitom po 19.00 hod. trvalo o dva mesiace menej.

Pôvodným motívom pre zavedenie letného času boli energetické úspory. Prechodne ho niektoré krajiny využívali počas prvej i druhej svetovej vojny. V súčasnej podobe letný čas ako prvé zaviedlo v roku 1976 Francúzsko, v Československu začal platiť od roku 1979, pričom dôvodom bola tiež energetická kríza.

Foto

Pôvodne sa letný čas začínal v prvú aprílovú sobotu o polnoci, končil sa potom počas posledného septembrového víkendu v noci zo soboty na nedeľu. Od roku 1996 Európska komisia predĺžila obdobie letného času každoročne až do posledného októbrového víkendu. Posúvanie hodiniek sa tiež ustálilo na 2.00 hod. v noci, pretože v tomto čase najmenej ovplyvňuje dopravu.

Zavedenie letného času má aj svojich odporcov, ktorí žiadali jeho zrušenie. Uvádzali pri tom najmä zdravotné dôvody či negatívny vplyv na koncentráciu. Na základe verejného prieskumu navrhla Európska komisia, aby sa sezónna zmena času uskutočnila naposledy v roku 2021. Európsky parlament tento návrh schválil 29. marca 2019 s tým, že sa európske štáty dohodnú, ktoré časové pásmo si nechajú celoročne. Vzhľadom na problémy ako brexit či pandémia COVID-19 sa diskusia o téme zatiaľ odložila.

 

Zdroj: TASR
 

Komentáre