V oblasti duševného zdravia sme otvorenejší

KošiceZaujímavosti

Rozprávanie o psychických problémoch prestáva byť tabu.

Pandémia priniesla do života každého z nás veľa neistoty a strachu, no posmelila nás aj viac vnímať naše prežívanie a s tým súvisiace duševné zdravie. Osvetu pomáhajú šíriť aj diskusie zamerané na mentálne zdravie organizované psychiatrami a psychoterapeutmi. Jednou z nich bolo aj podujatie ,,Na rovinu o duševnom zdraví“ pripravené Psychosociálnym centrom v Košiciach so sídlom na Löfflerovej 2.

My sme začali s touto aktivitou teda pred dvomi rokmi počas pandémie, vtedy sme urobili prvý ročník ,,Na rovinu o duševnom zdraví“, pretože presne sme boli v takej pandemickej situácii, kedy ľudia boli vystavení izolácii a potrebovali podporu, potrebovali o tom rozprávať a vôbec sa v celej situácii vyznať,“ uviedla pre Košice Online riaditeľka centra Beáta Horváthová.

 

Foto
Téma psychických problémov prestáva byť tabu / TASR

Správny čas na terapiu neexistuje. Ukazuje sa však, že ľudia vyhľadávajú psychoterapeutov už pri prvých príznakoch duševného nepohodlia a sú otvorení hovoriť o svojich problémoch.

Z našej praxe vyplýva to, že máme aj viac klientov alebo pacientov práve nie s diagnózami, ktoré by boli podmienené psychiatrickou alebo psychickou poruchou, ale práve tým, že ľudia cítia potrebu rozprávať sa viac o svojich problémoch a o tom, aké majú prežívania a čo vlastne cítia, povedala Horváthová.

Psychiatrička Alžbeta Malejčíková nám tiež prezradila, čo pomáha pri budovaní si vzťahu s pacientom:

Naším najhlavnejším nástrojom v ambulancii je, samozrejme, rozhovor ale jednou z najdôležitejších vecí, ktorú pri tom musíte, pri tom prvom to ešte nie je, ale pri tých ostatných sedeniach, by to mal byť vybudovaný vzťah medzi lekárom, psychiatrom a pacientom, ktorý je založený na dôvere, empatii.

Foto
Duševné zdravie úzko súvisí s našimi vzťahmi / Unsplash

Ako takéto stretnutie prebieha a za akých okolností?

Závisí od toho, či idete k psychiatrovi na ambulanciu, alebo či ste sa ocitli v nemocnici. Aj to je veľmi veľký rozdiel, pretože prídete na ambulanciu, znamená to, že už ste nejakým procesom prešli a jednoducho v tom rozhodovaní, že čo vás trápi, či poruchy spánku, nejaká smutná nálada, alebo nejaké iné psychické problémy.

Ako sa však do takejto situácie nedostať a čo môžeme urobiť pre svoju mentálnu pohodu? Ako bolo spomenuté aj počas utorkovej (24.10.) diskusie, problémy duševného zdravia sa odvíjajú od vzťahov, aké vo svojom živote máme. Venujme teda dostatok času svojim kamarátskym a partnerským vzťahom, ale aj výchove našich detí a rodičovstva.

 

Komentáre