V Pjongčangu je definitívne koniec. Bach poďakoval športovcom i organizátorom

SvetArchívZOH2018

Na XXIII. ZOH v Južnej Kórei sa predstavilo rekordných 2920 športovcov z 92 krajín.

Zimné olympijské hry 2018 v nedeľu dospeli k svojmu záveru. V kórejskom Pjongčangu o 13.53 h SEČ zhasol olympijský oheň na rovnakom mieste, na akom ho pred sedemnástimi dňami zapálili. Ešte pred tým oficiálne vyhlásil Hry za skončené prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Na XXIII. ZOH v Južnej Kórei sa predstavilo rekordných 2920 športovcov z 92 krajín. Najväčšiu výpravu vytvorili USA, ktorí do Ázie vyslali 242 reprezentantov.

„Gratulujem, Pjongčang! Ostatné dni sme boli svedkami niečoho, čo má pevné korene v histórii, ale ukazuje i cestu do budúcna. Tvrdil to už zakladateľ olympijskej myšlienky Pierre de Coubertin a platí to dodnes. Výpravy oboch kórejských krajín nastúpili pod spoločnou vlajkou a ukázali svoju vieru v mierovú budúcnosť. Ukázali, ako môže šport spájať a stavať mosty. Športový sviatok v Pjongčangu môžeme nazvať Hrami nových horizontov. Chceme tieto nové horizonty ponúknuť všetkým po celom svete. Ďakujem všetkým zúčastneným športovcom za ich bojového ducha, ale i fair play. Z celého srdca ďakujem aj organizátorom a zároveň im gratulujem. Ďakujeme a dovidenia, Kórea" uviedol Bach vo svojom prejave.

Foto
Olympijský oheň horí pred začiatkom záverečného ceremoniálu na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu / TASR / AP

Na ZOH 2018 mali rozdať dovedna 102 zlatých medailí, napokon ich bolo 103 keďže v súťaži dvojbobov udelili dva najcennejšie kovy. Najúspešnejšou krajinou sa stalo Nórsko, jeho športovci získali 14 zlatých, 14 strieborných 11 bronzových medailí. Druhí skončili Nemci (14-10-7) a tretí sú Kanaďania (11-8-10). Slovensko s kolekciou 1-2-0, o ktorú sa postarala biatlonistka Anastasia Kuzminová, figuruje na 17. priečke v tomto hodnotení. Slovenská výprava dovedna dosiahla 26 pozícií v prvej polovici štartovného poľa a 16 v jeho prvej tretine.

V rámci záverečného ceremoniálu na Olympijskom štadióne v Pjongčangu sa spomedzi športovcov ako prví predstavili vlajkonosiči jednotlivých krajín a utvorili veľký kruh. Slovenskú vlajku tentokrát niesla zjazdárka Petra Vlhová. Tejto pocty sa dočkala napríklad i česká víťazka v dvoch rôznych disciplínach - snoubordistka aj lyžiarka v alpských disciplínach Ester Ledecká, Švajčiar Ramon Zenhäusern, ktorý si z Kórejskej republiky odnesie jeden zlatý a jeden strieborný kov, alebo nemecký hokejista Christian Ehrhoff, pilier defenzívy svojho národného tímu pri prekvapivom prieniku až do finále.

Foto
Športovci prichádzajú na Olympijský štadión počas záverečného ceremoniálu na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu / TASR / AP

Po nich už prišli na plochu stovky ďalších olympionikov. Na znak jednoty však nekráčali rozdelení podľa krajín, ako je zvykom pri otváracom ceremoniáli, ale všetci naraz. Na čele celého sprievodu bol slovenský lyžiar Adam Žampa. Športovci postupne obišli kruh tvorený zástavami jednotlivých krajín a usadili sa na tribúnu, odkiaľ sledovali nasledujúci kultúrny program. Nástup športovcov ukončili reprezentanti domácej Kórejskej republiky. Krátko pred nimi sa prezentovali olympionici z KĽDR, oba tábory išli na rozdiel od otváracieho ceremoniálu s vlajkou vlastnej krajiny. Medzi mnohými vlajkami jednotlivých krajín stále absentovala ruská. MOV zvažoval, že Rusov za "dobré správanie" v Pjongčangu odmení povolením prezentovať sa vlastnou národnou identitou, napokon sa však nekonalo nič také. MOV o tom definitívne rozhodol až v nedeľu hlasovaním svojich členov

Zaujímavou súčasťou záverečného ceremoniálu bolo odovzdávanie medailí za záverečnú olympijskú disciplínu, ktorou bol beh žien na lyžiach s hromadným štartom na 30 km klasickou technikou. Zlatú medailu si pred zrakmi všetkých prevzala Nórka Marit Björgenová, po novom už historicky najúspešnejšia športovkyňa na ZOH vrátane porovnania s bilanciami mužov. Medailami boli ocenení i víťazi behu na lyžiach mužov na 50 km, zlato si prevzal Fín Ivo Niskanen.

Na rozlúčkovej slávnosti symbolicky nechýbala ani čínska hymna. V Pekingu sa totiž uskutočnia zimné olympijské hry o štyri roky a Číňania dostali možnosť predviesť časť svojej kultúry už v Pjongčangu. Olympijské "turné" po Ázii ako stredná kapitola dotvoria OH 2020 v japonskom Tokiu.

Zdroj: SITA

Komentáre