V pojednávaní s Marčekom sa očakáva rozsudok

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 12.10 hod.

Na Špecializovanom trestnom súde dnes začalo hlavné pojednávanie s Miroslavom Marčekom, ktorý je obžalovaný z vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Marček požiadal o konanie v neprítomnosti. Jeho obhajca Martin Endrödy očakáva, že dnes bude vyhlásený rozsudok. Na súde je prítomná aj znalkyňa z odboru psychiatrie.

Súdna znalkyňa Ľubomíra Izáková skonštatovala, že Marček nie je duševne chorý a jeho resocializácia je nepravdepodobná. V znaleckom posudku z odboru psychiatrie sa zároveň uvádza, že obvinený nie je závislý od alkoholu alebo drog a v čase vykonania vraždy vedel, čo robí: „Miroslav M. vzhľadom na svoj duševný stav mohol rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť a vedel a vie svoje konanie ovládať.“ Motivácia Marčeka na vraždu bola podľa posudku s najvyššou pravdepodobnosťou zištná.

K posudku Izákovej nemali otázky žiadne z procesných strán ani súd. Pred súdom vypovedal psychológ Robert Máthé. Znalecký posudok z odborov psychiatrie a psychológie je nevyhnutnosťou pri zvažovaní doživotného trestu odňatia slobody, ktorý hrozí Marčekovi, ale môže obísť aj s nižším trestom.

Právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic sa opýtal Máthého, aký vzťah mal Marček k svojmu bratrancovi Szabóovi, vzhľadom na to, že znalec konštatoval, že obžalovaný podlieha autoritám. Máthé pripustil, že je možné, že Marček bol náchylný k manipulácii.

Endrödy uviedol, že Marček mal pred zadržaním povedať svojej partnerke, že nie je dobrý človek. To Máthé nevidel ako prejav viny. Napriek tomu, že obžalovaný nebol zaplatený za usmrtenie Kušnírovej, psychológ to považuje za chladnokrvné zhodnotenie situácie a odstránenie svedka.

Právny zástupca Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica sa u znalca informoval aj vo veci rozporu, ktorý nastal počas výpovede Marčeka. Obžalovaný tvrdí, že Kuciaka strelil do hlavy ešte potom, ako usmrtil Kušnírovú. V hlave Kuciaka však nebol nájdený projektil, čo sa vysvetľuje zlyhaním zbrane, ktorú si Marček odmieta priznať.

„Mohol to považovať za svoje zlyhanie ako experta na zbrane a experta na takéto konanie. Každý vojak musí mať určitú kapacitu na to, aby dokázal konať agresívne a niekoho usmrtiť,“ reagoval Máthé.

Kvasnica skonštatoval, že v prípade Marčeka sú možné dva tresty, a to maximálny možný trest odňatia slobody na 25 rokov alebo doživotie: „Namieste je iba jeden trest, dovoľte, aby som ho nepovedal.“

Kvasnica považuje dokazovanie za mimoriadne podstatné pre druh a výmeru trestu, pričom poukázal na hodnotenie resocializácie obžalovaného: „Úlohou znalca bolo vysvetľovať situáciu, myslím si, že to všetko vysvetlili.“

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Juraj Novocký navrhuje Marčekovi 25-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka, Kušnírovej a Molnára. Novocký si nemyslí, že boli splnené podmienky na uloženie doživotného trestu vzhľadom na to, že znalci pripustili možnosť nápravy, aj keď je nepravdepodobná.

Foto
Marček počas hlavného pojednávania v kauze Kuciak / TASR

Marček sa už počas vyšetrovania priznal, že zastrelil Kuciaka a Kušnírovú. Zároveň tvrdí, že tak urobil spolu s Tomášom Szabóom, ktorý však aj naďalej popiera svoju vinu. Skutok mali spáchať na objednávku Zoltána Andruskóa, ktorý už bol v tejto kauze právoplatne odsúdený na 15-ročný trest. Marček sa priznal aj k vražde podnikateľa Petra Molnára s úmyslom lúpeže.

V tejto kauze sú obžalovaní aj Alena Zsuzsová a Marian Kočner, ktorý si mal podľa prokuratúry objednať vraždu Kuciaka z pomsty za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre