V Poľsku i Francúzsku sa dnes volí

EurópaSpravodajstvo

Zatiaľ čo Poliaci si volia prezidenta, Francúzi hlasujú v druhom kole komunálnych volieb.

Účasť na prezidentských voľbách, ktoré sú dnes hlavnou témou v Poľsku, je vysoká - do poludnia odvolilo vyše 24 % voličov, čo je podstatne viac ako v roku 2015. Poľsko by tak podľa predpokladov mohlo zaznamenať najvyššiu volebnú účasť od návratu krajiny k demokracii. 

Hygienické a sanitárne opatrenie prijaté v súvislosti s epidémiou koronavírusu, ktorej ohniská sú aj v Poľsku, spôsobili, že pred volebnými miestnosťami a okrskami - najmä v mestách - sa vytvárajú rady čakajúcich voličov. Počet ľudí nachádzajúcich sa naraz vo volebnej miestnosti je obmedzený. Voliči sú povinní dodržiavať medzi sebou dvojmetrovú vzdialenosť a mať prekryté ústa i tvár. Rúško si smú sňať v okamihu, keď volebná komisia overuje ich identitu. Voličom sa odporúčalo, aby si do volebnej miestnosti priniesli vlastné pero a pri vstupe do volebných miestností použili dezinfekčný prostriedok.

Volebné miestnosti zatvoria dnes o 21.00 hod, keď budú zverejnené aj tzv. exit polls. Voľby hlavy štátu sú vnímané ako plebiscit o vládnucej konzervatívnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá je v Poľsku pri moci od roku 2015. Duda je síce považovaný za favorita volieb, ale liberálny varšavský primátor Rafal Trzaskowski je preňho veľkou výzvou. Trzaskowski ohlásil svoju kandidatúru až v druhej polovici mája a jeho nástup v prieskumoch bol raketový a podpora potenciálnych voličov ohromujúca - veľmi rýchlo sa totiž v prieskumoch dostal na druhé miesto, za Dudu.

Foto

Volí sa dnes aj v krajine Galského kohúta

V 5000 francúzskych mestách a obciach sa hlasuje v druhom koloe komunálnych volieb, v ktorých sa starostu nepodarilo zvoliť už v prvom kole 15. marca. Približne 16 miliónov francúzskych voličov rozhoduje aj o tom, kto bude zastávať pozíciu starostu Paríža počas letných olympijských hier v roku 2024.

Protipandemické opatrenia sú podobné ako v Poľsku. Vyše 30 000 prevažne menších obcí a miest si členov zastupiteľstiev i starostov zvolilo už v prvom kole.

Pripomeňme, že francúzska vláda si za usporiadanie prvého kola volieb vyslúžila ostrú kritiku verejnosti. Hlasovanie sa totiž konalo len deň po tom, ako v krajine nariadili zatvorenie barov, reštaurácií, kín a ďalších prevádzok, ktoré poskytovali iné ako základné služby. Na prvom kole volieb sa zúčastnil rekordne nízky počet voličov - len 44,7 %. Dnes popoludní dosahovala účasť len 15,29 %.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre