V Poprade môžete vyliezť na Everest

VýchodZaujímavosti

Lezecká stena v Poprade sídli na historicky zaujímavom mieste.

Tatry boli pre horolezcov odjakživa lákavou destináciou, no od dnešného dňa majú horolezci o jeden dôvod viac navštíviť sever Slovenska. V popradskom indorovom lezeckom centre Wood Rock dnes otvoria najväčšiu indoorovú lezeckú stenu na svete - Everest, ktorá je vysoká 31 metrov. Najvyššia lezecká stena na svete má 37 metrov, no nachádza sa vonku.

Lezecká stena v Poprade sídli na historicky zaujímavom mieste. „Budova je známa aj tým, že je historicko-technickou pamiatkou, bola postavená v roku 1982, k jestvujúcej betonárke a celoročne sa v nej budovali panely,“ povedala spoluautorka steny Martina Adamcová. Po páde starého režimu betonárka zanikla a budova sa nevyužívala, až kým sa toho nechopil tím, ktorý stojí za lezeckou stenou Everest. „Stavať tak vysokú budovu len kvôli lezeckej stene by bolo nerentabilné. Zhoda okolností zachránila objekt, v ktorom môže vzniknúť svetový unikát,“ povedal spoluautor a inštruktor lezenia Maroš Kočan.

Foto
Okrem výšky sa snažili autori stenu čo najviac zatraktívniť

Okrem výšky sa snažili autori stenu čo najviac zatraktívniť. „Jedinečné na nej bude, že tam bude možnosť liezť aj dvojdĺžkové lezenie. Raritou je aj to, že naproti stene je takzvaná industriálna zóna, kde si môže človek vyskúšať lezenie po rebríkoch a konštrukciách,“ dodal Kočan.

Stenu Everest oficiálne otvoria dnes (23.2.) o 16.00 hod. Okrem lezeckej steny ponúka aj lekcie s inštruktorom alebo s horským vodcom. Hlavnou výhodou steny je, že sa bude dať používať celoročne.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre