V Prešove pribudli tri veľkoplošné nástenné maľby. Pozrite si kde sú a ako vznikali

PrešovSpravodajstvo

Tri nové muraly - veľkoplošné nástenné maľby pribudli v uplynulých dňoch na dvoch sídliskách a v centre Prešova. Prostredníctvom verejnej výzvy vybrala hodnotiaca komisia tri víťazné návrhy, ktoré vytvorili traja slovenskí umelci.

Foto
Autormi jednotlivých malieb sú umelci Marián Imrich, Matej Maturkanič a Ivan Knut / FB Mesto Prešov

„Cieľom projektu je priniesť umenie do verejného priestoru, zatraktívniť nevýrazné časti mesta Prešov, ale aj miestne kultúrne zariadenia, v ktorých sa stretáva široká verejnosť. Muraly sú umiestnené v podchode na sídlisku Sekčov, na stene budovy folkloristov pôsobiacich v Kultúrnom zariadení (KZ) Družba a na nádvorí Čierneho orla. Okoloidúci sa môžu s nimi fotiť, skúmať zaujímavé umelecké motívy, alebo sa pri nich len na chvíľu zastaviť a vnímať kompozíciu umenia a verejného priestoru," informovala výkonná asistentka riaditeľky Parku kultúry a oddychu (PKO) v Prešove Patrícia Nagyová.

„V PKO chceme aj takouto formou rozvíjať kultúru v našom meste, a preto sme vyhlásili vôbec prvú verejnú výzvu pre realizáciu muralov na troch prešovských stenách – jednu v centre mesta a dve na sídliskách," povedala riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková. Autormi jednotlivých malieb sú umelci Marián Imrich, Matej Maturkanič a Ivan Knut.

„V PKO dúfame, že nás občania za prípravu a realizáciu tohto netradičného konceptu v uliciach Prešova odmenia najmä svojím ohľaduplným správaním. Získať totiž potrebné povolenia a zrealizovať jedny z prvých verejných muralových malieb nebolo vôbec jednoduché," dodala  Rusiňáková.

Dlhodobou snahou PKO bude podľa nej lokalizovať vhodné steny na tvorbu muralových malieb a v spolupráci s vlastníkmi budov a street artovou komunitou realizovať umelecky hodnotné a atraktívne diela ulice.

Zdroj: TASR

Galéria k článku

Komentáre