Viesť môže aj k spoločenskému vyčleneniu.
Tento týždeň sa na Prešovskej univerzite (PU) konal prvý ročník odbornej konferencie, ktorú organizoval Úrad komisára pre deti (ÚKPD). Zameraná bola na nárast detskej chudoby na Slovensku a jej možné riešenia. Konferencie sa zúčastnilo 16 významných odborníkov pôsobiacich z tejto oblasti.
Chudobou je na Slovensku ohrozených 880-tisíc obyvateľov, z toho najviac sú ohrozené matky samoživiteľky a mnohopočetné rodiny.
Podľa komisára pre deti Jozefa Mikloška dolieha chudoba najmä na deti:
„Máme ambíciu vyvolať širokú odbornú diskusiu. Jej cieľom sú konkrétne návrhy na systémové riešenia chudoby zo strany štátu. Musím skonštatovať, že máloktorá životná situácia tak prispieva k porušovaniu práv detí ako práve chudoba. Ničí rodinu, spôsobuje množstvo problémov so zdravím, hygienou, agresivitou aj duševným zdravím. Preto verím, že výstupy a odporúčania, ktoré vyplynú z týchto odborných diskusií, nájdu podporu aj vo verejnej politike a praxi, aby sme mohli začať okamžite riešiť situáciu detí žijúcich v chudobe.“
Mikloško tiež uviedol, že chudoba je veľakrát základom pre šikanu a môže viesť k spoločenskému vyčleneniu. Konferenciu sledovalo online viac ako 100 ľudí a na univerzitu prišlo 140 účastníkov. Cielená bola hlavne pre zástupcov samospráv, špecializovaných úradov či zástupcov mimovládnych organizácií a centier pre deti a rodiny.
„Bohatá účasť svedčí o dôležitosti a závažnosti témy, ktorá rezonuje v celej spoločnosti najmä po ťažkých rokoch pandémie a následnej inflačnej krízy," informovala odborná poradkyňa komisára pre deti Svetlana Pavlovičová.
Súčasťou konferencie bolo aj podpísanie Memoranda o vzájomnej spolupráci medzi ÚKPD a PU, čím rektor a komisár deklarovali kooperáciu vzdelávacej činnosti, spolupráci s odborníkmi a spoločnej organizácii rôznych budúcich podujatí.
Zdroj: TASR