V Prešove si dnes pripomenú rómsky holokaust

PrešovKultúra

V rámci cyklu Čaj o piatej u Rákociho tak môžete zažiť interaktívnu prednášku pod názvom Porraimos-rómsky holokaust.

Na minulosť by sme nemali zabúdať, aj keď nesie trpké príbehy. Dnes sa v rámci spoznávania môžete vybrať aj do Prešova. Počasie je priam ideálne na návštevu výstavy či zapojenie sa do diskusie.

Krajské múzeum v Prešove dnes priblíži návštevníkom rómsky holokaust počas druhej svetovej vojny. Podľa etnografky Zuzany Andrejovej to bolo najtemnejšie obdobie v pohnutej histórii Rómov. V rámci cyklu Čaj o piatej u Rákociho tak môžete zažiť interaktívnu prednášku pod názvom Porraimos-rómsky holokaust.

Problematike rómskeho holokaustu je v súčasnosti venovaná minimálna vedecká i mediálna pozornosť. Múzeum si preto v rámci tohtoročných osláv 75. výročia ukončenia druhej svetovej vojny zvolilo práve túto tému.

„Rómovia sa dostali do zoznamu rás a národov, ktoré mali byť vyvraždené. Presný počet všetkých obetí rómskeho holokaustu, podobne ako u židovských obetí, však nie je možné určiť," povedala Andrejová.
 

Foto
Problematike rómskeho holokaustu je v súčasnosti venovaná minimálna vedecká i mediálna pozornosť / TASR

Jedným z opatrení Slovenského štátu namierených proti Rómom bolo zakladanie táborov perzekučného charakteru. „Spočiatku to boli takzvané pracovné útvary. Prvé zriadilo ministerstvo vnútra v roku 1941 v Očovej a Moste na Ostrove," vysvetlila Andrejová.

O rok neskôr bol podľa jej slov tým istým ministerstvom vybudovaný aj komplex takzvaných východoslovenských pracovných útvarov s ústredím v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou, ktorého vznik urýchlila výstavba železničnej trate Strážske – Prešov, kde väzni pracovali.

„O význame zriadeného pracovného útvaru v Hanušovciach svedčí aj skutočnosť, že slávnostne vyzdobený kaštieľ navštívil 6. júla 1942 osobne aj slovenský prezident Jozef Tiso, ktorý odovzdal spomínané zariadenie do užívania," pripomenula Andrejová.

Ako dodala, neďaleko kaštieľa v lokalitách nazývaných – Baráky, Rybníky a Legáň boli vystavané barakové tábory s kapacitou okolo 500 osôb, pričom ďalšie vznikali napríklad v Lipníkoch a Nižnom Hrabovci.

Tému rómskeho holokaustu priblíži návštevníkom múzea Lucia Segľová z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity v Prešove a zároveň aj Múzea kultúry Rómov na Slovensku zo Slovenského národného múzea v Martine. Podujatie sa uskutoční dnes o 17.00 hod. v Rákociho paláci, v ktorom múzeum sídli.

 

Zdroj: TASR

Komentáre