V Prešove vrcholia prípravy na príchod Svätého Otca, očakáva sa 40-tisíc ľudí. Súčasťou liturgie budú aj ostatky blahoslavených gréckokatolíckych mučeníkov

PrešovArchívPápež na Slovensku 2021

Pred Mestskou športovou halou v Prešove vrcholia prípravy na príchod pápeža Františka, ktorý tam o 10.30 h odslúži liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. Bude slávená na plátne s ostatkami blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča. Prítomných by malo byť odhadom takmer 40-tisíc ľudí vrátane pozvaných hostí, dobrovoľníkov a kňazov.

Foto
V nedeľu 12. septembra 2021 pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska pápež František. Počas návštevy, ktorá potrvá do 15. septembra Svätý Otec zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína / TASR

Pápež v SR: V Prešove vrcholia prípravy na príchod Svätého Otca. Pred Mestskou športovou halou v Prešove vrcholia prípravy na príchod pápeža Františka, ktorý tam o 10.30 h odslúži liturgiu sv. Jána Zlatoústeho.

„Myslím si, že všetko máme pripravené. Doťahujú sa posledné veci, ako je zázemie sakristie pre Svätého Otca, červený koberec a tak ďalej. Sme pripravení a plní radosti a takého otvoreného srdca pre všetko, čo Svätý Otec povie," povedal hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Brány do areálu boli pre pútnikov otvorené od polnoci. Ako povedal, okolo 3.00 h začali prichádzať vo väčšom množstve. „Bolo zaregistrovaných vyše 450 kňazov, okolo 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli. Takisto čo sa týka rehoľníkov, tak tých bolo zaregistrovaných 120," priblížil Pavlišinovič. Aktuálny počet pútnikov, ktorí prišli do Prešova, uviesť nevedel. Kapacita areálu je 50-tisíc ľudí.

Sv. liturgia Jána Zlatoústeho, ktorú bude slúžiť, nie je pápežovi Františkovi neznáma. Ešte ako arcibiskup Jorge Mario Bergoglio, SJ bol totiž ordinárom pre veriacich východného obradu v Argentíne. „Archijerejská sv. liturgia znamená, že jej predsedá archijerej, teda biskup. My budeme mať medzi sebou námestníka Krista, najvyššieho veľkňaza katolíckej cirkvi. Archijerejská sv. liturgia bude prebiehať tak, že Svätý Otec v určitých momentoch bude mať svoje vstupy, ktoré bude prednášať po latinsky. Ako vieme, tak Svätý Otec ani rímskokatolícke omše nezvykne spievať, takže bude recitovať jednotlivé vstupy. Väčšinou pôjde o požehnania. Bude požehnávať dreveným vyrezávaným krížom , ktorý mu odovzdá otec arcibiskup hneď na začiatku, keď príde. Tento kríž zároveň bude aj jedným z darov,  ktoré dávame my gréckokatolíci Svätému Otcovi," priblížil Pavlišinovič.

Foto
Návšteva, ktorej mottom je: S Máriou a Jozefom na ceste za Ježišom, je prvou cestou pápeža Františka na Slovensko / TASR

Archijerejská svätá liturgia pred Mestskou športovou halou v Prešove, ktorej dnes bude predsedať pápež František, bude slávená na plátne s ostatkami blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča. Zároveň v oltári budú vložené aj relikvie ďalších blahoslavených gréckokatolíkov - hieromučeníka Vasiľa Hopka a rehoľného kňaza Metoda Dominika Trčku.

Svätý Otec v Prešove celebruje Božskú liturgiu Jána Zlatoústeho, ktorá je najviac používanou liturgiou v gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža, ktorý pripadá práve na 14. september. Katolíci ním vyjadrujú úctu sv. Krížu, na ktorom bol umučený a zomrel Ježiš Kristus.

Slávnostný sprievod sa pohne o 10:30. Na jeho čele sa nesie kríž, za ním pôjdu diakoni s kadidelnicami, kňazi, preláti pápežského sprievodu, košickí a bratislavskí vladykovia. Po nich nasleduje asistencia, ktorá drží v rukách trikirion a dikirion – svietniky, ktorými archijerej požehnáva na štyri svetové strany, zvolávajúc Božie požehnanie. Za nimi prichádza v sprievode prešovský arcibiskup metropolita Ján a Svätý Otec František spolu so svojimi ceremoniármi. Po príchode k oltáru si ho Svätý Otec uctí bozkom a odíde na svoje miesto – hornoje sidališče – kráľovský trón, z ktorého bude požehnávať prítomný ľud.

Ďalšie časti svätej liturgie budú prednášať jednotliví biskupi Rady hierarchov, arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a sufragánni biskupi vladyka Cyril Vasiľ a vladyka Peter Rusnák.

Sväté prijímanie bude rozdávať 230 kňazov a každému z nich budú asistovať dvaja dobrovoľníci. „Keďže budeme rozdávať prijímanie pod obojakým spôsobom, bude podané každému veriacemu individuálnou jednou lyžičkou," dodal hovorca. Pápež František po svätej liturgii v Prešove zavíta v utorok aj na košické sídlisko Luník IX, kde pozdraví marginalizované komunity. Neskôr sa presunie na štadión Lokomotívy, kde sa prihovorí mladým ľuďom.

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre