V prípade policajného násilia v Košiciach hrozí policajtom trestné stíhanie a civil

KošiceSpravodajstvo

Vyšetrovanie ešte pokračuje.

Rezort vnútra oznámil, že ak sa potvrdí porušenie zákona ohľadom policajného násilia v Košiciach, policajti pôjdu do civilu a budu strestne stíhaný. V prípade obvinení budú tiež postavení mimo službu. Hovorca Ministerstva vnútra (MV) Matej Neumann zároveň uviedol, že vyšetrovanie pokračuje a nie je priestor na predčasné politické závery opozície.

Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) aktuálne vedie trestné stíhanie vo veci pre trestné činy zneužívania právomocí verejného činiteľa, ublíženia na zdraví a sexuálneho násilia.

„Vyšetrovanie inšpekcie pokračuje, a preto tu momentálne nie je priestor na predčasné politické závery opozície z PS a SaS,“ vyjadril sa Neumann s tým, že minister Matúš Šutaj Eštok bude diskutovať s funkcionármi Policajného zboru (PZ).

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

ÚIS má už niekoľko mesiacov nové vedenie a tiež novú organizačnú štruktúru. Rezort tento krok odôvodňuje tým, že jej predchádzajúca verzia spomaľovala a zneprehľadňovala procesy. Posilnená bola tak analytická činnosť a úsek prevencie, a to aktivity na predchádzanie nezákonnému konaniu príslušníkov PZ.

„Minister vnútra od toho očakáva lepšie výsledky, ktoré budú prezentované v každoročnej komplexnej správe o činnosti ÚIS,“ dodal hovorca.

K prípadu sa dnes vyjadril aj Policajný zbor (PZ) s tým, že sa už dlhodobo venuje prevencii šikany nielen v on-line prostredí, ale aj v reálnom svete a aj v rámci Policajného zboru.

„V súvislosti s medializovaným incidentom v Košiciach Policajný zbor zdôrazňuje, že odsudzuje akúkoľvek formu násilia a šikany,“ uviedlo Prezídium PZ.

Strana SaS v pondelok (8.7.) vyhlásila, že v prípade policajného násilia v Košiciach plánuje iniciovať na parlamentnom ľudskoprávnom výbore poslanecký prieskum. Progresívne Slovensko (PS) chce o tom komunikovať s vedením Policajného zboru a zistiť chce tiež pripravované systémové a preventívne opatrenia.

Na Námestí Maratónu mieru v Košiciach mali policajti 11. júna obmedziť na slobode muža, ktorého pri vypočúvaní na obvodnom oddelení Košice – Staré Mesto na Pribinovej ulici vystavili nezákonnej brutalite zo strany viacerých policajtov, pri ktorej muž utrpel viaceré zranenia.

 

Zdroj: TASR

Komentáre