Veterinári žiadajú, aby ich ľudia nechali na mieste.
V slovenskej prírode bolo za uplynulý mesiac aplikovaných 360-tisíc kusov vakcín proti besnote líšok. Ide o kapsule obsahujúce ampulky s účinnou látkou, ktoré líšky napokon skonzumujú. Do tatranskej prírody boli položené manuálne, na zvyšku Slovenska bola vakcína aplikovaná z lietadiel.
Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Poprade Peter Žoldoš upozorňuje ľudí, že v prírode môžu nájsť vakcínu:
„Ak návštevníci v prírode návnadu objavia, prosíme, aby sa jej nedotýkali a aby ju nebrali domov. Nech všetko nechajú na voľnú prírodu.“
Ak vakcínu náhodou skonzumuje domáce zviera, nie je dôvod na obavy. Šanca nájsť v prírode vakcínu proti besnote líšok je pomerne veľká. Ako vysvetlil pilot Ľubomír Kováčik, počas jedného 3,5-hodinového letu ich vypustia asi 8000, na každý štvorcový kilometer 26:
„Pohybujeme sa od ukrajinskej a poľskej hranice až po Oravu. Lietame vo výške asi 200 metrov nad terénom v líniách vzdialených od seba 500 metrov. Celé Slovensko teda pokryjeme v rámci 500-metrových trajektórií.“
Plošnú orálnu vakcináciu líšok organizujú štátni veterinári vždy na jar a na jeseň. Vďaka tomu, že má vyše 90-percentnú účinnosť, sa besnota na Slovensku prakticky nevyskytuje.
Autor: RÁDIO KOŠICE