V rodinnom dome v Čani otvorili Zariadenie pre mentálne postihnutých ľudí

VýchodSpravodajstvo
Foto
Na snímke klient zariadenia vo svojej izbe / TASR

Neďaleko Košíc v obci Čaňa dnes Košický samosprávny kraj (KSK) slávnostne otvoril Zariadenie podporovaného bývania, ktoré vzniklo pri Domove sociálnych služieb (DSS) Domko. Od minulého týždňa v ňom poskytujú služby ôsmim klientom s mentálnym postihnutím, ktorí doposiaľ využívali dennú alebo týždennú formu pobytu v uvedenom DSS

Aj keď to v dnešnej finančnej situácii nie je jednoduché, sociálnu oblasť berieme ako jednu z priorít, veríme, že sa im tá kvalita života zvýši, dopyt po týchto zariadeniach stále rastie, počet záujemcov stúpa,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Kraj investoval do rekonštrukcie objektu takmer 80 000 eur

„Nebola tu ani voda, snažili sme sa to dať do obývateľnej formy a podoby, k týmto peniazom treba prirátať aj zvýšené náklady na financovanie zamestnancov, ktorí tú budú s klientmi, ide o dlhodobú investíciu, nielen na začiatku, ale aj priebežnú,“ doplnil Trnka.

Nové zariadenie vzniklo v rodinnom dome, v bývalej budove krízového strediska pre deti na ulici Osloboditeľov.  V rámci rekonštrukcie vybudovali nové poschodie, opravili rozvody vody aj kúrenia, vymenili podlahu a priestory vybavili bezbariérovými prvkami.

Dohľad, pomoc a podporu na ceste za samostatnosťou im bude poskytovať jedna opatrovateľka a štyria inštruktori sociálnej rehabilitácie. Cieľovou skupinou sú práve ľudia s mentálnym postihnutím.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre