V Slovenskom raji otvorili prvý ekovýchovný areál pre deti

VýchodKultúra

Je prvým svojho druhu na Slovensku.

V turistickom stredisku Podlesok v Slovenskom raji otvorili v stredu náučný mini-areál s názvom Na krídlach vážky. Nenáročnou hravou formou približuje hodnoty vzácnych mokradí pri toku Veľkej Bielej vody priamo v rekreačnom stredisku Podlesok. Nový ekovýchovný mini-areál pre deti je prvým tohto druhu v Slovenskom raji.

„Jeho súčasťou sú štyri informačné panely, z ktorých sa návštevníci dozvedia, aký hmyz sa nachádza v tejto časti raja. Texty panelov sú prispôsobené deťom, okrem množstva informácií tam nájdu aj rôzne hádanky a plniť môžu rôzne úlohy, prostredníctvom ktorých sa niečo naučia a rozšíria si vedomosti,“ povedala Jana Skokanová, predsedníčka Mikroregiónu Slovensky raj, zároveň starostka obce Hrabušice (okres Spišská Nová Ves).

Areál vznikol na mieste, kde sa v minulosti zhromažďovali odpady. Určený je pre deti, rodiny s deťmi, ale aj dospelých s možnosťou prechádzky po krátkom náučnom chodníku. Návštevníci spoznajú život v malom rybníku, prejdú sa lužným lesom a nahliadnu do kľukatých meandrov Veľkej Bielej vody. Najväčšou atrakciou nástupnej plochy, ktorá priamo nadväzuje na areál miestneho autokempingu, je drevený model skutočnej vážky.

„Vážka sa stala symbolom tohto areálu, keďže v tejto lokalite je to najviac sa vyskytujúci hmyz,“ dodala Skokanová. Areál bude návštevníkom prístupný bezplatne, spravuje ho obec Hrabušice. Správa Národného parku Slovenský raj ponúka možnosť pre deti absolvovať trasu náučného chodníka s lektorom.

Foto
Ilustračné foto / TASR

Areál za 4000 eur

Správa NP Slovenský raj sa tento rok osobitne zameriava na vytvorenie náučných priestorov pre deti, ešte koncom mája otvorila vo svojom areáli v Spišskej Novej Vsi ekodvor, tvorí ho náučný chodník nazvaný Raj v rukách človeka a zážitkový areál. Teraz pribudol aj mini-areál na Podlesku v lokalite, ktorá patrí do sústavy chránených území Natura 2000.

„Je dôležité s deťmi pracovať, pretože je do nich potrebné vštepiť lásku k prírode. Predtým sme riešili infraštruktúru pre turistov, teraz prišiel čas na deti,“ povedal riaditeľ správy národného parku Tomáš Dražil.

Celkové náklady na vybudovanie areálu predstavovali 4 000 eur, z toho 2 500 eur išlo z príspevku grantového programu Živé chodníky 2017 Nadácie Ekopolis a 1 500 eur predstavovali vlastné prostriedky obce. Náučný areál vytvorila Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky – Správa národného parku a obec Hrabušice s podporou vlastníka Pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice.

Turistická pestrosť možností

Podlesok predstavuje významné turistické stredisko v údolí Veľkej Bielej vody na začiatku Prielomu Hornádu a pri ústí rokliny Suchá Belá. Podľa starostky patrí v regióne medzi najnavštevovanejšie turistické centrá, je druhou najnavštevovanejšou destináciou hneď po Vysokých Tatrách.

Turisti majú z tohto miesta blízko do viacerých roklín, päťdesiat metrov odtiaľ je vstup do prvej rokliny Suchá Belá a 700 metrov do Prielomu Hornádu. Po troch kilometroch lesom a chodníkom popri vode sa za 30 minút podľa starostky ocitnú pri ďalšej rokline Piecky a za 40 minút pri rokline Veľký Sokol. Obľúbená je aj Kláštorská roklina a Tomášovský výhľad.

 

Zdroj: SITA

Komentáre