V Snine vznikne klimatický park. O jeho vzhľade rozhodnú miestni obyvatelia

VýchodSpravodajstvo

Sninčania majú posledný deň nato, aby sa zapojili do hlasovania o podobe budúceho klimatického parku. V súčasnosti ide o nevyužité priestory medzi tržnicou a Základnou školou P. O. Hviezdoslava. Miestni si môžu vybrať z troch návrhov, pričom cieľom každého je zazeleniť územie, ochladiť ho, a tým získať pozitívne klimatické parametre.

Foto
Vizualizácia návrhu sninského klimatického parku. O jeho finálnej podobe rozhodnú Sninčania / FB Mesto Snina

Sninčania majú posledný deň nato, aby sa zapojili do hlasovania o podobe budúceho klimatického parku. V súčasnosti ide o nevyužité priestory medzi tržnicou a ZŠ P.O. Hviezdoslava. Miestni si môžu vybrať z troch návrhov, pričom cieľom každého je zazeleniť územie, ochladiť ho, a tým získať pozitívne klimatické parametre. Konkrétne návrhy predstaví radnica.

„Ten prvý je viac členitý priestor, ktorý plní rôzne funkcie od pokojných oddychových zón až po aktívne športové, ale aj celkom zaujímavo spracované výstavno-komunitné plochy. Druhý návrh v sebe opäť zahŕňa tak využitie verejnej zelene, ale aj jazera, ale tiež určité atypické prvky, kvetinové brány a celkom zaujímavú možnosť verejnej čitárne,“ informovala primátorka mesta Daniela Galandová

Foto
V prípade, že by si miestni vybrali druhú možnosť, park by sa rozdelil na 8 zón, tú najväčšiu by tvorilo bio jazierko. Taktiež by nechýbali športové ihriská či galerijná časť / FB Mesto Snina

V prípade, že by si miestni vybrali druhú možnosť, park by sa rozdelil na 8 zón, tú najväčšiu by tvorilo bio jazierko. Taktiež by nechýbali športové ihriská či galerijná časť.

„Tretí návrh opäť okrem zelenej plochy a vodnej plochy, ktorá je riešená takou plytkou formou priamo v pešom koridore, v sebe zahŕňa aj rezervu pre budúcu bežeckú tartanovú plochu, ale rovnako streetfood, ktorý je dnes celkom zaujímavou formou. Funguje to aj v iných mestách,“ vysvetlila primátorka.

Park by mal zlepšiť lokálnu mikroklímu, znížiť uhlíkovú stopu a zabrániť mestskému prostrediu prehrievať sa. Jeho úpravu financuje mesto vďaka podpore Nórskych grantov v hodnote 120 tisíc eur. Za svoj vizuál parku môžete zahlasovať elektronicky, ale aj osobne vhodením lístka do jednej z troch urien, ktoré sú umiestnené v centre mesta pri Mestskom sociálnom podniku.

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre