Dovážať sa musí až z Rakúska.
Solivarské závody v Prešove patrili niekoľko desiatok rokov štátu, neskôr súkromnej spoločnosti. Tá ich však kvôli vysokým dlhom pred ôsmimi rokmi predala zahraničnému investorovi. Odvtedy sa soľ pod prešovskou značkou dováža z Rakúska.
„Soľ sa tu už neťaží. Pod zemou však máme zásoby na ďalších 120 rokov,” uviedla lektorka Slovenského technického múzea Jana Steinigerová a dodala, že kamenná soľ sa tu pôvodne ťažila klasickým spôsobom približne od 16.storočia.
O dve storočia neskôr voda zaplavila všetky štôlne. Vo vode sa kamenná soľ rozpustila a vytvorila tak asi 30-percentný soľný roztok. V starých závodoch čerpali a spracovávali soľanku do roku 1925.
Potom sa práce presunuli do nových závodov. Určité obdobie ťažba prebiehala v obidvoch objektoch súčasne. Ich produktivita však bola značne odlišná. Staré závody produkovali sto ton soli denne, nové trikrát viac.
Unikátny gápeľ
Dnes slúži areál starého Solivaru pri Prešove už len ako múzeum. Vlani tu zrekonštruovali historickú budovu skladu soli, ktorá približne pred tridsiatimi rokmi vyhorela. Obnova tejto Národnej kultúrnej pamiatky stála takmer štyri milióny eur.
Okrem toho jedinečný technický komplex budov tvorí Šachta Leopold, četerne, varňa, klopačka a ďalšie objekty. Medzi významné unikáty sa radí solivarský konský gápeľ, ktorý si svojou výškou (asi deväť metrov) vyslúžil pomenovanie najväčší v Európe.
„Fungoval na princípe navíjania konopného lana, ktoré bolo natočené na bubne. Na konci lana, ktoré smerovalo do šachty, boli vrecia z volskej kože. Tie naplnili soľankou a vyviezli hore,” opísala princíp ťažby Steinigerová.
Soľ našli aj v Zbudzi
Pri mechanizme pracovali štyria pohoniči a osem koní, ktorí sa striedali po štyroch hodinách. Soľanka sa potom skladovala vo veľkých nádobách z borovice. Spolu so živicou dokázala nádoby zakonzervovať tak, aby dochádzalo k čo najmenším únikom roztoku.
Soľanka sa po vyvezení na povrch dostávala do ďalších častí závodov, kde sa z nej pomocou filtrácie získavala soľ. Dnes priestory solivarského závodu zívajú prázdnotou.
Okolie Prešova však nie je jedinou oblasťou na východnom Slovensku s veľkým soľným potenciálom. V obci Zbudza pri Michalovciach našli miesto, kde podľa riaditeľa NKP Solivar Mareka Duchoňa drieme približne jedna miliarda ton soli.