V spaľovni Kositu ešte stále horí komunálny odpad

KošiceSpravodajstvo

Na mieste sú dvaja hasiči, ktorí sledujú dohorievajúci oheň.

Správu sme aktualizovali 20. mája o 10.30 hod.

Foto
Spaľovňu zasiahol rozsiahly požar / facebook.com/prezidiumhazz

Takmer 20 hasičov  zasahovalo pri požiari komunálneho odpadu v spaľovni, pri obci Kokšov-Bakša. Požiar vypukol o 12.30, zachvátil plochu približne 50 x 20 metrov.

Na mieste zasahujú príslušníci z hasičských staníc v Košiciach a Čani so šiestimi kusmi hasičskej techniky, o zásahu boli vyrozumení aj dobrovoľní hasiči z obcí Nižná Myšľa, Kokšov-Bakša a Valaliky. Pri udalosti zatiaľ nedošlo k žiadnym zraneniam.

Aktuálne sa hasičom podarilo požiar lokalizovať, avšak jeho veľkosť sa zväčšila odhadom na 60 x 40 metrov.

Požiar na Divízii spracovania odpadov, ktorá slúži na dočasné uskladnenie  veľkorozmerného odpadu pred jeho spracovaní a vytriedením sa rozhorel v piatok (19.5.2017)  o 12.05 hod.  Na ploche sa nachádzal odpad z jarného upratovania do   veľkokapacitných kontajnerov, ktorý nie je v kategórii nebezpečný.

KOSIT nasadil svoju požiarnu techniku aj dobrovoľných hasičov a privolaní boli na pomoc aj hasiči a záchranári z KR HaZZ  v Košiciach, okolia aj Čane. Plamene sa rýchlo rozšírili  čo komplikovalo jeho hasenie. S ohňom bojovalo osem mechanizmov a viac ako 20 hasičov. Z dôvodu vylúčenia nebezpečných látok v ovzduší veliteľ zásahu rozhodol o povolaní odborníkov z mobilného chemického laboratória. Situáciu kontrolovali aj pracovníci Útvaru krízového riadenia.

Pre včasné informovanie obyvateľov  vedenie spoločnosti  intenzívne komunikuje s okolitými obcami  a mestskými časťami Krásna, Barca.  V tomto roku ide o prvý požiar väčšieho rozsahu. Okolnosti požiaru na určenej ploche zhromažďovania odpadu budú teraz predmetom vyšetrovania.

V súvislosti s nehodou si KOSIT dovoľuje opätovne apelovať na občanov, aby  nevyhadzovali do kontajnerov horľavý, výbušný a tlejúci odpad. Májové slniečko preverilo bezpečnosť a pripravenosť  hliadok a vďaka rýchlemu a profesionálnemu zásahu k zraneniam osôb ani zatiaľ materiálnym  škodám nedošlo.

Podľa našich informácií na mieste ešte stále (20.5. o 10.30 hod.) zasahujú dvaja hasiči, ktorí kontrolujú tlejúci oheň. 

 

Zdroj: RÁDIO KOŠICE, KOSIT

Komentáre