V Spišskej Novej Vsi sa prepadol most

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 13.30 hod.

Mesto Spišská Nová Ves dnes v ranných hodinách vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Dôvodom je zrútenie lávky pre chodcov a cyklistov na Starosaskej ulici, ku ktorému došlo približne o 4.30 hod. Samospráva zabezpečila dopravné značenie a presmerovanie chodcov.

 

Foto
Prepadnutý most / Mesto Spišská Nová Ves

Primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik potvrdil, že pri nešťastí sa ľahko zranila jedna žena, ktorá sa v tom čase nachádzala na moste. Po ošetrení bola prepustená z nemocnice.

Všetky mosty cez rieku Hornád vrátane spadnutej lávky boli postavené pred 50 – 60 rokmi. Samospráva po spoločenských zmenách v roku 1990 prevzala od Okresnej správy ciest všetky mosty a lávky na svojom území bez akejkoľvek príslušnej technickej dokumentácie.

Mesto následne zabezpečilo spracovanie technickej dokumentácie, takzvaných mostných listov a diagnostiky ich stavu či postupné odstraňovanie porúch na mostných telesách.

Samospráva plánuje osloviť statikov, pričom avizovala aj revíziu ďalších mostov. Posledná údržba prepadnutej lávky sa realizovala pred štyrmi rokmi, kedy bola zabezpečená výmena pochôdznej časti a izolácia, keď neboli viditeľné poruchy.

„Predpokladám, že to musela byť nejaká skrytá porucha, kde došlo k utrhnutiu kotiev predpätého lana,“ doplnil Bečarik s tým, že príčinou udalosti môže byť pravdepodobne krytá chyba:

„Požiadali sme o spracovanie statického posudku príčin havárie a technologického postupu s cieľom získať návrh na odstránenie spadnutého mosta. Až po spracovaní tejto expertízy sa budeme môcť vyjadriť k príčine vzniku havárie. Na základe výsledku posudku pristúpime k identifikácii technických stavov ostatných mostov.“

Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre