V Spojených štátoch skončil núdzový stav v súvislosti s pandémiou COVID-19

SvetKoronavírus

Zrušilo sa aj financovanie bezplatných vakcín.

Americký prezident Joe Biden včera (10.4.) podpísal zákon o zrušení núdzového stavu, ktorý kvôli pandémii ochorenia COVID-19 trval viac ako tri roky. Informáciu vo vyhlásení potvrdila tlačová služba Bieleho domu:

„Prezident podpísal zákon, ktorý ruší núdzový stav súvisiaci s pandémiou ochorenia COVID-19.“

Bývalý americký prezident Donald Trump 31. januára 2020 zaviedol v USA núdzový stav, ktorý sa stal právnym základom pre rôzne opatrenia a jeho účinnosť sa skončila 11. apríla. Biely dom informoval Kongres, že ho chce predĺžiť o ďalší mesiac a potom zrušiť. Zákonodarcovia však schválili návrh zákona o okamžitom ukončení núdzového stavu, ktorý Biden podpísal.

Foto
V dôsledku ukončenia núdzového stavu sa zrušilo financovanie testov na koronavírus (Ilustračná fotografia) / Pixabay

Spojené štáty evidujú vyše milión obetí pandémie. V dôsledku ukončenia núdzového stavu sa zrušilo financovanie testov na koronavírus, bezplatných vakcín a rôznych opatrení. Jeden z vysoko postavených predstaviteľov administratívy Bidena uviedol, že pracujú na vakcíne novej generácie a iných opatreniach na boj proti ďalším variantom koronavírusu:

„Projekt NextGen urýchli a zefektívni rýchly vývoj ďalšej generácie vakcín a liečby prostredníctvom spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom.“

Na urýchlenie vedeckého pokroku a udržanie náskoku pred rýchlo sa vyvíjajúcim vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, bolo vyčlenených minimálne päť miliárd dolárov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre