V Starej Ľubovni majú nový zimný štadión. Pásku prestrihol hviezdny rodák Marián Hossa

VýchodŠport

Z hokejovej mapy Slovenska si môžeme škrtnúť ďalšie biele miesto. Myšlienka vybudovať v Starej Ľubovni hokejovú halu uzrela svetlo sveta už pred viac ako troma dekádami, no prví hokejisti vykorčuľovali na ľad v meste pod krásnym hradom až v utorok 14. januára 2020.

Foto
Ján Kentoš, Marián Hossa a Ľuboš Tomko / KOŠICE ONLINE

„Veru tak, na tento moment čakala Stará Ľubovňa tridsať rokov,“ odfúkol si primátor mesta Ľuboš Tomko, ktorý nám objasnil aj celú vleklú genézu budovania zakrytej haly. „Pred tromi dekádami začali s výstavbou štadióna, no zmenou režimu sa niektoré investície nestihli dokončiť a areál potom dvadsať rokov chátral. Prvotná myšlienka hovorila o prevádzkovej budove s hľadiskom a odkrytou ľadovou plochou. To sa však nikdy nepodarilo dotiahnuť do konca. V roku 2010 schválila vláda na výjazdovom rokovaní dotáciu, no to nedopadlo dobre. Štadión sa zrútil a do dnes prebieha súdne konanie. Toto je tretí pokus a ja som rád, že do tretice je už všetko dobré a máme tu krásny štadión.“

Novučičká PEM Aréna pojme 200 divákov a ako hovorí jej majiteľ Ján Kentoš, prioritným cieľom nebolo budovať veľký štadión určený pre seniorský hokej. Ambíciou bolo v prvom rade ukojiť hlad tohto regiónu po ľadovej ploche a zároveň vytvoriť predpoklady pre nový mládežnícky klub.

„V prvom rade musím oceniť prístup predstaviteľov mesta. Bez ich pomoci by sme sa do toho nepustili,“ upozornil investor Ján Kentoš, ktorému pomohlo mesto Stará Ľubovňa hneď viacnásobne.

„Pozemky s rozostavanou halou sme venovali investorovi za jedno euro,“ hovorí primátor Tomko. „Okrem toho na jar definitívne dokončíme prístupovú cestu a parkovisko v hodnote 380 000 eur, pričom budú slúžiť aj priľahlej športovej hale a zároveň sme tým pomohli vyriešiť dopravné riešenie v tejto oblasti. Navyše, po dobu pätnástich rokov budeme poskytovať dotáciu vo výške 100 000 eur ročne. Na oplátku získavame aj zľavnené hodiny pre deti z našich základných škôl.“

Foto
Prví hráči tímu Ľubovnianski rytieri / KOŠICE ONLINE

Samotná hala pohltila 1 600 000 eur bez DPH, pričom v tejto sume sú započítané aj mantinely a rolba. Rozmery hracej plochy sú 26x56 metrov, hala je 63 m dlhá a 38 metrov široká. Najnižší bod od podlahy po strechu je 6 metrov.

V prípade Jána Kentoša ide už o druhú vybudovanú hokejovú halu na východe. Tú prvú postavil v Prešove (PSK Aréna).

„V porovnaní s prešovskou halou je táto ešte modernejšia a vďaka spolupráci s firmou PEM tu máme veľmi kvalitné materiály. Vzhľadom na predošlé skúsenosti z týchto podmienok máme spevnenú oceľovú konštrukciu a vylepšené sú aj technológie chladenia a osvetlenie. Okrem toho je tu výlučne bezčpavková technológia bez jediného litra čpavku,“ skonštatoval majiteľ dvoch hál.

V rámci realizácie výstavby PEM Arény čelili jej stavitelia viacerým výzvam.

„Nebolo to jednoduché, pretože sme nestavali na zelenej lúke. Mali sme tu halu, ktorej predtým spadla strecha a viaceré jej časti boli zvetrané,“ upozornil konateľ spoločnosti PEM Martin Priputník. „Sme vďační investorovi za túto možnosť splniť Ľubovňanom po toľkých rokoch ich sen. Z minulosti tu boli negatívne skúsenosti a tak sme venovali veľkú pozornosť samotnej streche, ale aj ostatným častiam haly. Všetko sme to postavili tak, že sa za to môžeme s hrdosťou postaviť a budovali sme to vyložene tak, ako pre seba. Sám mám doma malého hokejistu a na tento štadión sa ho určite nebudem báť pustiť. Sú tu použité poctivé materiály, ktoré odolajú aj tvrdej zime, ktorá v tomto regióne vládne.“

V rámci strechy boli použité sendvičové panely z minerálnej vlny a moderné nemecké fólie a PIR dosky.

Investor na základe skúseností s Prešova nateraz nepočíta s celoročnou prevádzkou. V poradí tretiu halu by Ján Kentoš veľmi rád vybudoval práve v krajskom meste Prešovského kraja, no v ňom nateraz nenašiel takú ústretovosť ako v Starej Ľubovni.

„Momentálne nám PSK Aréna praská vo švíkoch a cítime obrovské tlaky. Tie sú vyvíjané z pohľadu uprednostňovania niektorých klubov a korčuliarov. Táto hala však nie je dotovaná mestom a nie je preto pre nás ľahké uprednostňovať niektoré požadované mládežnícke kluby a organizácie. Pomôcť by určite mohla ďalšia hala, ktorú by sme radi vybudovali pri PSK Aréne. Máme už na to projekty a ide o halu s rozmermi 20x40 metrov a šatňami pre 100 detí. Zatiaľ sme však žiaľbohu podporu nenašli a dotáciu 200 000 eur nám poskytol iba Prešovský samosprávny kraj. To je však na výstavbu haly veľmi málo a dúfame preto v ústretovejší postoj mesta či zväzu,“ skonštatoval Ján Kentoš.

Foto
Marián Hossa v Starej Ľubovni / KOŠICE ONLINE

Slávnostné otvorenie PEM Arény vyvolal v Starej Ľubovni hotový ošiaľ a jeho hlavným akcelerátorom bol príchod najslávnejšieho hokejového rodáka z tohto mesta – Mariána Hossu.

„Je pre mňa poctou, že som dostal pozvanie a mohol som otvoriť takýto krásny hokejový stánok. Skladám klobúk pred všetkými, ktorí pomohli k jeho výstavbe. Nie všade majú takéto štadióny a práve v takýchto halách vyrastajú v zámorí hráči ako Sidney Crosby.  Verím, že aj tu sa nájde nejaký talent,  o ktorom raz budem počuť,“ povedal nám trojnásobným víťaz Stanleyho pohára.

Jeho podobizeň je pri vstupe na štadión neprehliadnuteľná a niet pochýb o tom, že pre deti zo Starej Ľubovne je vzorom číslo 1.

„Keď som sem išiel autom, tak som cestou premýšľal nad tým, v ktorom roku som tu bol naposledy,“ pousmial sa Marián Hossa. „Bolo to ešte na začiatku mojej kariéry v NHL, v čase, keď som hral za Ottawu. K Starej Ľubovni ma však viažu krásne spomienky. Narodil som sa tu a zažil som tu pekné časy s bratrancami a s krstnou mamou. Na prázdniny sme chodievali sem do Starej Ľubovne a do neďalekého Podolínca. Spomínam na to rád.“

Foto
Marián Hossa strihá pásku / KOŠICE ONLINE

V rámci otváracieho programu sa na ľade objavili deti z viacerých klubov z východného Slovenska (St. Lubovňa, Jakubany, Slávia Prešov, Sršne Košice, Kežmarok) a pri pohľade na nich ožili v legende slovenského hokeja spomienky na vlastné začiatky.

„V ich veku som korčuľoval na ľade štadióna v Trenčíne a tešil som sa na každý tréning. Dôležité je, aby mali deti program a vytvorené podmienky. Ja som mal šťastie, že ma rodičia nosili na tréningy a podporovali moju lásku k tomuto športu. Mňa to naozaj bavilo a oni to cítili,“ zdôraznil 41-ročný útočník.

Za svoju úspešnú kariéru vďačí aj podmienkam, v ktorých vyrastal. „Mali sme šťastie, že my sme vyrastali ešte v režime, kedy sme mali všetko zadarmo. Teraz je to pre rodičov finančne náročné a chápem, že na to všetci nemajú. Vtedy to bol výber, teraz je to nábor. Sme radi, ak naplníme prípravku základným počtom. Chlapci na zväze na tom pracujú, rozbiehajú viaceré programy a verím, že sa to pohlo správnym smerom. Pomaličky vyrastajú štadióny a tento je veľmi pekný. Toto je cesta. Deti potrebujú ľady a keď ich bude dostatok, tak bude z čoho vyberať.“

Foto
Marián Hossa vhadzuje buly medzi malých hokejistov / KOŠICE ONLINE

Bez hokejového štadióna jednoducho hokejista vyrásť nemôže. Hala v Starej Ľubovni je toho príkladom, veď vedno s jej otvorením vznikol aj nový klub Ľubovnianski Rytieri. Prví hráči s logom rytiera na hrudi sa odprezentovali aj Mariánovi Hossovi.

„Záujem detí cítime a je našou povinnosťou vytvárať im podmienky pre šport. V tejto hale sa však nebudú realizovať iba deti, ale všetci športuchtiví obyvatelia Starej Ľubovne,“ upozornil primátor Ľuboš Tomko, ktorý verí, že z radov nového mládežníckeho klubu raz vzíde taká osobnosť, akou je práve ľubovniansky rodák Marián Hossa. „Sme veľmi hrdí na to, že sa narodil práve tu. Tento štadión je teda venovaný práve jemu a budem rád, ak tu vyrastú jeho nástupcovia.“

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre