Pod Duklou si zaspomínali na tradičnú zabíjačku a Novoročné zvyky

VýchodKultúra

Podľa juliánskeho kalendára tu oslávia začiatkom týždňa Silvester a Nový rok.

Foto
Zľava Mária Kravcová a Beáta Maťašová počas ochutnávky tradičných zabíjačkových špecialít vo Svidníku  / TASR

Včerajší deň (11.1.) patril na východe Slovenska tradíciám. Vo svidníckom skanzene sa stretli ľudia, ktorí sa pridržiavajú juliánskeho kalendára a oslávia v pondelok (13.1.) Silvester a v utorok (14.1.) Nový rok. Pripomenuli si tak novoročné zvyky svojich predkov a nechýbala ani ochutnávka tradičných zakáľačkových jedál a zaujímavý program

„Pravoslávni veriaci oslavujú Vianoce podľa juliánskeho kalendára, teda o dva týždne neskôr. Takto oslavujú aj Nový rok. Keďže Silvester vychádza na začiatok týždňa (13.1.), pripravili sme oslavu príchodu Nového roka spojenú s novoročnou vinšovačkou, koledami a zabíjačkou dnes. Chceli sme, aby ľudia počuli vinše, koledy a aby videli, ako to kedysi na takej pravej dedinskej zabíjačke bolo," uviedol riaditeľ Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Jaroslav Džoganík.

Foto
Tradičná zabíjačka v rámci podujatia Novoročné tradície vo svidníckom skanzene / TASR

Návštevníci i miestni si mohli pochutnať na tradičných jedlách, pod ktorými sa prehýbali stoly:

„Máme tu vynikajúcu ovarovú polievku, hurky, tlačenku, klobásku, kapustu s mäsom a tak ďalej. Počasie je vynikajúce a ak to vydrží takto až do večera, tak si myslím, že si prídu na svoje aj deti, lebo je tu možnosť na sánkovačku," doplnil Džoganík. 

Starosta obce Kurimka v okrese Svidník Ján Božík, ktorý sa zabíjačkám venuje 30 rokov, tvrdí, že v minulosti boli pohostením pre ľudí, ktorí si v dedine celý rok pomáhali.

„Tradične sa robili jaternice alebo hurky, tlačenka, ale až na druhý deň, lebo v daný deň sa robilo akurát to, čo sa dalo spraviť, škvarky a podobne. Väčšinou boli i tradičné ľudové jedlá ako mačanka, ale gazdiné napiekli i makovníky a orechovníky. Ľudia sa zišli, spievali, čiže zabíjačka mala aj kultúrny charakter," priblížil Božík s tým, že v súčasnosti je ich menej. 

Niekedy boli zabíjačky bežnejšie

V obci Kurimka boli kedysi v každom dome dve zabíjačky ročne, v súčasnosti sú štyri alebo päť v celej obci.

„Keď som bola malá, na našom dvore tiež takto viselo prasa. Ako deti sme okolo neho behávali, tešili sme sa. Nemala som rada polievky, najradšej som mala jaternicu a klobásku," povedala Svidníčanka Anna Hužvejová.

V programe sa predstavil folklórny súbor Makovica zo Svidníka a ľudová hudba Pozberanci. 

 

Zdroj: TASR

 

 

 

Komentáre