V UNLP sa očkuje štvrtou dávkou vakcíny 110 ľudí denne

KošiceKoronavírus

Zákaz návštev v nemocnici stále platí.

Od spustenia štvrtej dávky očkovania pre ľudí nad 50 rokov sa vo Vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach nechalo zaočkovať 800 osôb. Denne prijme vakcínu v priemere 110 osôb, a to aj bez registrácie.

„Je to medicínsky správne, korektné a dôležité a pre nás zdravotníckych pracovníkov aj veľmi zodpovedné rozhodnutie. Určite odporúčam ľuďom nad 50 rokov, prípadne s pridruženými ochoreniami nečakať a nechať sa očkovať boostrom čím skôr. Je to zodpovedné rozhodnutie voči sebe samému aj voči okoliu,“ uviedol riaditeľ UNLP Ľuboslav Beňa.

Primár infektológie Martin Novotný odporúča pacientom v staršom veku a v krehkom zdravotnom stave očkovať sa čím skôr a nečakať na nové vakcíny:

„Vidíme to priamo na klinike, na situácii našich pacientov, ktorých máme hospitalizovaných. Rovnako štúdie z krajín, kde sa 4. dávka začala podávať skôr, potvrdzujú, že je to obrovský benefit pre týchto ľudí. Tým pádom sa znižuje pravdepodobnosť, že človek skončí v nemocnici s COVID-19. Posilňujúce očkovanie je akoby precvičenie imunity, ktoré týmto pacientom jednoznačne pomáha.“

Foto
Denne prijme vakcínu v priemere 110 osôb, a to aj bez registrácie / Unsplash

V júli prepustila nemocnica do domácej liečby 162 pacientov, ktorí prekonali COVID-19, v uplynulých dňoch sa počet hospitalizovaných s ochorením pohyboval do 40 pacientov.

„Aktuálne zaznamenávame vlnu geriatrických pacientov, absolútna väčšina našich covidových pacientov sú starší ľudia,  až doslova v extrémnych vekových skupinách,“ dodal riaditeľ.

Nárast pacientov eviduje nemocnica na covidovej ambulancii. Často ide o ľudí, ktorí prišli z dovoleniek, pacientov, ktorí sa nedovolali svojmu všeobecnému lekárovi, prípadne o starších ľudí. V tomto smere v súčasnosti pri liečbe výrazne pomáhajú antivirotiká. V nemocnici naďalej platí zákaz návštev.

„Situácie je síce stabilizovaná, ale pribúdajú nám počty zdravotníkov, ktorí kvôli pozitívnym covidovým testom musia ostať v karanténe. Preto je nevyhnutné zachovať súčasné opatrenia, aby sme chránili  ostatných pacientov a v maximálnej možnej miere tých, ktorí sa o nich starajú,“ uzatvára riaditeľ Beňa.

Komentáre