V UNLP sa očkuje tromi typmi vakcín proti COVID-19

KošiceKoronavírus

Nie je potrebná registrácia vopred.

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia opäť stúpla. Situácia v súvislosti s koronavírusom je však dlhodobo stabilná. Napriek tomu je aj naďalej k dispozícii očkovanie proti COVID-19. Aj Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach stále prevádzkuje svoje očkovacie centrum. Primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Martin Novotný pre Rádio Košice uviedol, že s ohľadom na záujem je otvorené raz týždenne, pričom pacienti sa môžu zaočkovať aj bez registrácie, a to tromi typmi vakcín:

„mRNA, polysacharidovou vakcínou a mRNA vakcínou pre deti od 12 rokov, pričom jediná nutnosť na registráciu sú malé deti, keďže pediatra nemáme každý deň v práci, takže vtedy máme vyhradený termín pre tieto deti a tam sa musí pacient registrovať pre prípad očkovania malých detí, aby náhodou pacient nemusel prísť na viackrát, pretože nemáme vo vakcinačnom centre pediatra v daný deň.“

Foto
V UNLP sa očkuje tromi typmi vakcín proti COVID-19 (Ilustračná fotografia)  / TASR

V prípade, ak pacient nemá istotu, ktorou vakcínou sa má dať zaočkovať, môže sa poradiť a zmeniť svoje rozhodnutie priamo na mieste. Lekár mu zodpovie všetky otázky ohľadom vakcinácie proti koronavírusu.

„Jednoznačne nie je problém pokračovať v očkovaní v tom istom druhu vakcíny. Ak bol pacient očkovaný mRNA vakcínou, tak môže byť očkovaný aj ďalej týmito mRNA vakcínami, ale je možné kombinovať medzi mRNA a polysacharidovou vakcínou. Ak bol pacient očkovaný už novou pozmenenou XBB vakcínou, ja by som preferoval zaočkovať sa po mRNA vakcíne polysacharidovou vakcínou, aby sme rozšírili spektrum protilátok, ktoré pacient má,“ vysvetlil Novotný s tým, že z pohľadu predošlých očkovaní nie je dôležité, akou vakcínou bol pacient očkovaný:

V tomto momente je, chvalabohu, tých nakazených pacientov veľmi málo, čo vidíme nielen na počte hospitalizovaných, ale aj na počte vyšetrení na ambulancii. Teraz je situácia pokojná, pacientov je pomerne málo. Predpokladám, že šírenie covidu bude veľmi podobné chrípke, čiže sezónne výskyty, väčšinou od konca leta alebo na jeseň a v zime bude tých pacientov viac a teraz v pokojnejšom období – jar a leto je tých pacientov málo.“

Odborníci avizujú, že na jeseň by sa malo očkovať inou vakcínou, ktorá bude prispôsobená cirkulujúcemu variantu. Keďže počet záujemcov bude pravdepodobne narastať, navýšia sa kapacity očkovacieho centra.

Komentáre