Dokážu včas upozorniť personál na zastavenie dychu, ale aj na nepravidelné dýchanie novorodenca.
Nezisková organizácia Nadácia Križovatka venuje 19 nových apnoe monitorov Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach (UNLP). Spolu s nadáciou sa nemocnica venuje prevencii pred syndrómom náhleho úmrtia novorodencov (SIDS) už 17 rokov.
„Mamičky po pôrode chcú byť o všetkom informované a často sa pýtajú na syndróm náhleho úmrtia novorodencov. Riešením na ich obavy je použitie monitorov dychu, ktoré nám pravidelne daruje nezisková Nadácia Križovatka. V týchto dňoch nám venovali 19 nových apnoe monitorov,“ uviedla primárka Neonatologického oddelenia UNLP Iveta Kostelníková.
Niet väčšieho strachu, akým je boj o život vlastného dieťaťa. Uvedomujú si to rodičia aj neonatologický personál, ktorý s príchodom dieťatka na svet sleduje každý jeho nádych. V období šestonedelia sa dieťatko najviac prispôsobuje životu mimo maternice a mamičky s napätím sledujú, či je všetko v poriadku a či dieťatko dýcha.
SIDS, ľudovo často označovaný ako diagnóza smrť v kolíske, sa vopred neohlási a jeho príčina je nejasná. Môže spôsobiť náhlu smrť aj u úplne zdravých detí bez predchádzajúcich varovných príznakov. Postihuje deti v dojčenskom veku do prvého roka života.
Monitor dychu je považovaný za najlepšiu zdravotnícku pomôcku pri predchádzaní SIDS zároveň je tiež detektorom pohybu. Má veľmi citlivý senzor, ktorý sleduje dýchacie pohyby dieťatka. Dokáže včas upozorniť zdravotnícky personál a tiež rodičov bábätka nielen na zastavenie dychu, ale aj na nepravidelné dýchanie.
„Monitorovaciu podložku odporúčame zvlášť u rizikových novorodencov či predčasne narodených detí, aby sa včas predišlo náhlemu úmrtiu dieťatka. Vedie to k väčšej spokojnosti rodičov. Ak sa dýchanie zastaví na 20 sekúnd, prípadne spomalí na menej ako 10 dychových pohybov za minútu, aktivuje sa zvuková a svetelná signalizácia. Rodičia musia vtedy začať stimulovať dieťa k pohybu. Ak nereaguje, je potrebné podávať umelé dýchanie,“ uviedla Kostelníková.
„Mamička sa cíti určite bezpečnejšie, keď vie, že bábätko je monitorované. Istota hrá veľkú rolu,“ potvrdzuje druhorodička Martina, ktorá monitor dychu využije doma aj tentokrát.
„Jedným z našich základných pilierov v Nadácií Križovatka je aj zabezpečovanie monitorov dychu pre novorodenecké oddelenia v rámci Slovenska. Aj vďaka sponzorom vieme takto uľahčiť prácu zdravotníckemu personálu,“ povedala manažérka projektu Alica Dudáková.