V košickej nemocnici vypukol požiar, evakuovali pacientov

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 8.3. 12.00 hod.

Pre požiar v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice dnes ráno evakuovali pacientov. Splodinami horenia sa zranilo deväť ľudí. Aktuálne je už situácia pod kontrolou.

„V skorých ranných hodinách bolo OS ZZS SR požiadané o súčinnosť pri transporte pacientov z nemocnice UNLP v Košiciach z dôvodu požiaru,“ uviedlo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. 

Na miesto boli vyslané tri ambulancie rýchlej zdravotnej pomoci a jedna ambulancia rýchlej lekárskej pomoci, ktoré pacientov transportovali do iných nemocníc.

Podľa hasičov išlo o závažný požiar, pre ktorý evakuovali stovky ľudí. 

„V budove bolo 766 osôb, evakuovaných bolo 404 ľudí. Na mieste bolo nasadených 13 kusov techniky a zasahovalo 35 hasičov. Požiar je už uhasený, informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.

Požiar vypukol v noci na štvrtom poschodí – psychiatrickom oddelení Novej nemocnice na Triede SNP. Zisťovateľ určil ako príčinu požiaru manipuláciu s otvoreným ohňom.

Foto
Požiar si vyžiadal evakuáciu stoviek pacientov / TASR

Hovorkyňa záchranárov Petra Klimešová uviedla, že siedmich pacientov nadýchaných splodinami horenia transportovali do nemocnice v Šaci. Generálny riaditeľ Nemocnice Agel Košice-Šaca Pavol Rusnák informoval, že liečbu v hyperbarickej komore si vyžadujú štyri osoby:

„V skorých ranných hodinách bolo po požiari v UNLP na urgentný príjem našej nemocnice privezených sedem osôb. Po neodkladnom vyšetrení a ošetrení štyri osoby vyžadujú liečbu v hyperbarickej komore, dve osoby budú prevezené v stabilnom stave späť na hospitalizáciu do UNLP a jedna osoba bude prepustená do domáceho ošetrenia.“

Požiar bol uhasený v krátkom čase, problémy však spôsobovalo najmä zadymenie. Hovorkyňa nemocnice doplnila, že časť pacientov bola spolu so zdravotníkmi evakuovaná do iných priestorov v rámci UNLP:

„Momentálne sú na miestne záchranné zložky, krízový štáb UNLP Košice, polícia. Ubezpečujeme pacientov a ich blízkych a taktiež zamestnancov UNLP, že v súčasnosti je situácia pod kontrolu. Osoby ani majetok v tejto chvíli nie sú ohrozené. Nepríjemnosti v objekte monobloku, ktoré súvisia s následkami po požiari, aktuálne riešime.“

Výška priamej škody bola predbežne určená na 100-tisíc eur. 

Galéria k článku

Mesto Košice aj Košický samosprávny kraj uviedli, že sú pripravení poskytnúť UNLP súčinnosť a pomoc v rámci svojich možností a kompetencií. V nemocnici pomáhali aj mestskí policajti. 

„Po príchode do nemocnice hliadka Pohotovostnej ochrannej jednotky okamžite začala s evakuáciou pacientov a zdravotníckeho personálu. Na miesto požiaru sa v krátkom čase dostavili aj ďalšie dve motorizované hliadky mestskej polície, ktoré sa ihneď pripojili k svojim kolegom a tiež pomáhali s evakuáciou osôb. Na mieste pomáhali aj ďalší dvaja zamestnanci mesta Košice z civilnej ochrany. Policajti zároveň prehľadali priestory nemocnice. Prešli od prízemia až na 16. poschodie a pootvárali všetky okná a dvere v izbách, aby odvetrali priestory nemocnice,“ informovala košická mestská polícia.

O situáciu sa zaujíma aj ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Podľa rezortu je v prípade potreby pripravená okamžite odcestovať do Košíc.

Po uhasení požiaru a odvetraní priestorov polícia v týchto chvíľach na mieste udalosti vykonáva prvotné a neodkladné úkony, zisťuje bližšie okolnosti, aj za účasti expertov Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru.

Polícia zadržala jednu osobu a v súčasnosti preveruje, či môže mať súvis s touto udalosťou. Bližšie informácie poskytneme, až keď to procesná situácia umožní,“ doplnilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach.

V prípade polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

Riaditeľ UNLP Ľuboslav Beňa na poludnie informoval, že všetky medicínske programy a služby nemocnice fungujú po požiari bez obmedzení, uzavretá je len časť kliniky, kde vznikol:

„Chod nemocnice je v tejto chvíli úplne normálny s výnimkou jednej štvrtiny jedného poschodia, kde bol požiar. Jedno oddelenie, kde samotný požiar bol, je zničené, a celý tento priestor je uzavretý.“

Prednosta I. psychiatrickej kliniky Jozef Dragašek spresnil, že ide o akútne mužské oddelenie kliniky. Nemocnici tak chýba 21 lôžok.

Pacienti, ktorí boli prevezení do Šace, sú mimo ohrozenia života.

„Poniektorí sa už vrátili späť k nám na liečbu svojich základných ochorení, alebo boli presunutí do domáceho ošetrenia. Čo sa týka pacientov, všetko je úplne pod kontrolou, v poriadku. Žiaden ďalší z pacientov, ktorých tu máme, nemal problémy. Jediný diskomfort bolo to, že v noci ich zobudili a na hodinku museli opustiť svoju posteľ,“ povedal Beňa.

Časť pacientov podľa Dragašeka ešte v noci previezli do Starej nemocnice. Súčinnosť poskytli aj liečebne v Rožňave, Trebišove či Plešivci.

„Sme jednou z najväčších kliník v tejto nemocnici a najväčšou psychiatrickou klinikou na Slovensku. Máme k dispozícii aj ďalšie oddelenia v rámci našej kliniky, takže tá distribúcia a manažment pacientov išiel relatívne ľahko. Situácia je stabilizovaná a v rámci dnešného dňa budeme mať k dispozícii minimálne 12 lôžok na psychiatrickej klinike a rovnako ostáva aj rezerva pre pacientov, ktorí môžu byť akútne prijatí na naše pracoviská,“ povedal prednosta.

Pre možné prechodné zhoršenie klinického stavu pacientov v dôsledku stresovej situácie nasadili aj krízový psychologický intervenčný tím. Riaditeľ pripustil, že požiar mohol spôsobiť jeden z pacientov, pričom pravdepodobne nevznikol na izbe pacienta.

 

Zdroj: TASR

Komentáre