Aktualizované: 10.45 hod.
Železničná nemocnica v Košiciach dnes prijala e-mail s obsahom, že sa v budove nachádza bomba. Polícia to aktuálne preveruje. Na mieste sú všetky záchranné zložky vrátane policajtov, hasičov a záchranárov. Z tohto dôvodu sa časť budovy evakuuje.
Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová uviedla, že polícia na mieste realizuje všetky nevyhnutné bezpečnostné opatrenia:
„Nateraz môžem potvrdiť, že do jednej z košických nemocníc bol doručený email v znení: „V nemocnici je bomba. Bomba vybuchne.“ Na mieste sa nachádzajú príslušníci Policajného zboru, ktorí okolie nemocnice zabezpečili proti vstupu nepovolaným osobám do jej blízkosti. V súčasnej dobe vykonávajú potrebné bezpečnostné opatrenia, vyslané boli aj evakuačné autobusy Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), do ktorých v súčinnosti s príslušníkmi HaZZ policajti umiestňujú evakuovaných ľudí. Na mieste udalosti sa nachádza aj psovod so služobným psom špeciálne vycvičeným na vyhľadávanie výbušnín a momentálne prebiehajú pyrotechnické prehliadky priestorov nemocnice. Vzhľadom na prebiehajúce úkony na mieste bližšie ani podrobnejšie informácie nateraz nie je možné poskytnúť.“
Ako pre Rádio Košice potvrdil hovorca košických hasičov Jozef Bálint, bomba bola nahlásená pred 7.00 hod.:
„Dnes ráno, krátko po 6.45 hod. boli vyslaní príslušníci HaZZ k nahlásenej udalosti nástražného výbušného systému, ktorý bol ohlásený v objekte nemocnice na Masarykovej ulici v Košiciach. V čase evakuácie sa malo nachádzať v nemocnici celkovo 300 ľudí.“
Bálint dodal, že včera (22.9.) boli hasiči privolaní k podobnému nastraženému zariadeniu na Thurzovej ulici v objekte Pošty 2, pričom výsledok bol negatívny. Či majú udalosti súvis, zatiaľ nie je známe.
Ležiaci pacienti boli počas evakuácie zhromaždení na jednom mieste vo vstupných priestoroch nemocnice. Bianka Krejčíová z Penta Hospitals SK doplnila, že chodiaci pacienti boli presunutí do evakuačných autobusov:
„Doposiaľ nebolo potrebné pristúpiť k prevozu pacientov na iné pracoviská,“ uviedla Krejčíová s tým, že v súvislosti s kontrolou jednotlivých oddelení je nemocnica do odvolania mimo prevádzky.