Väčšina COVID pacientov hospitalizovaných v UNLP má ľahký priebeh

KošiceKoronavírus

Očakáva sa nárast nových prípadov aj kvôli tomu, že sa šíria nákazlivejšie varianty.

V tieto dni pribúdajú nakazení koronavírusom, aj napriek tomu majú ľahší priebeh ochorenia COVID-19. Rovnaká situácia je aj v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP), kde aktuálne leží 20 pozitívnych, pričom 3 z nich sú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Infektológ Pavol Jarčuška pre Rádio Košice uviedol, že viacerým z nich potvrdili pozitivitu pri nástupe na hospitalizáciu, keďže rezort zdravotníctva nariadil otestovať každého pacienta:

„Väčšina našich pacientov sú pacienti, ktorí sú starší ako 65 rokov, majú viacero základných ochorení a nemajú respiračné príznaky ochorenia COVID-19, čiže to hlavné ochorenie je ich základné ochorenie a COVID-19 bol zistený popritom. Ale vzhľadom k tomu, že tie internistické diagnózy my na našej klinike vieme zvládnuť, tak tí pacienti sú hospitalizovaní u nás.“

Foto
V UNLP leží 20 COVID pacientov / UNLP

Košice denne evidujú 15 až 20 pozitívnych prípadov. Jarčuška tvrdí, že keďže máme v Európe jedny z najmiernejších protipandemických opatrení, je to prevažne o zodpovednosti obyvateľov. Podľa jeho slov však v súčasnosti máme postačujúce lieky a prostriedky, ako s koronavírusom bojovať.

„Čo je celoslovenský problém už dlhodobo, to je ten zdravotnícky personál, ktorý si teraz v lete čerpá dovolenky, čiže tam, kde je ten úzky bod fľaše, to je predovšetkým dostatok kvalitných, kvalifikovaných zdravotných sestier a lekárov,“ skonštatoval Jarčuška.

Očakáva sa nárast nových prípadov aj kvôli tomu, že sa šíria nákazlivejšie varianty. Infekčné oddelenie UNLP však v týchto dňoch eviduje aj vyšší počet pacientov s črevnými problémami, čo je ale podľa Jarčušku počas leta bežný jav.  

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre