Väčšina nemocníc na východe má voľné lôžka pre COVID pacientov

VýchodKoronavírus

V Šaci sú však obsadené na takmer 90 percent.

Počet pacientov s koronavírusom, ktorí sú v súčasnosti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach, sa pohybuje od 160 – 170 osôb. Trend poklesu teda stále pokračuje. Obe pracoviská nemocnice stále ostávajú rozdelené na NECOVID zónu, ktorou je nemocnica na Triede SNP, a COVID zónu na Rastislavovej ulici. Postupne však utlmujú COVID oddelenia. V apríli by sa mala k pôvodnej činnosti vrátiť IV. interná klinika na Rastislavovej.  

„Od tohto týždňa začnú na Rastislavovej slúžiť pacientom aj niektoré ambulancie, ktoré boli taktiež uzatvorené. Ide o ambulancie psychiatrickej kliniky, neurologického oddelenia či rehabilitačnej kliniky. Prednostne budú slúžiť pre liečbu post COVID syndrómu, keďže pacienti s týmto syndrómom pribúdajú. Najvyťaženejším pracoviskom ostáva Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, počet pacientov v kritickom stave na umelej pľúcnej ventilácii je stále vysoký, je ich 26. Ďalších takmer 20 potrebuje high flow oxygenovú terapiu,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Naopak, počet pacientov s koronavírusom, ktorí si vyžadujú napojenie na kyslíkovú liečbu, v Nemocnici Košice – Šaca v posledných dňoch narastá a kapacity sú naplnené takmer na 90 percent. Ako za spoločnosť AGEL SK konkretizovala Martina Pavliková, ide o 26 pacientov z 30 možných lôžok:

Výskyt britskej mutácie prekračuje hranicu 90 percent z potvrdených prípadov. V súčasnosti evidujeme 12 pozitívnych zamestnancov, 15 sú v karanténe a neprítomnosť v práci z dôvodu PN alebo OČR zaznamenávame pri 40 osobách.“

Východ Slovenska

Nemocnica Levoča eviduje 19 COVID pozitívnych pacientov, 2 pozitívnych zamestnancov a 7 sú v karanténe. Reprofilizovaných lôžok je 31, takže nemocnica má ešte voľné kapacity. V kežmarskej nemocnici aktuálne registrujú 11 pacientov s koronavírusom, zároveň má 4 pozitívnych zamestnancov a 2 ďalší sú v karanténe. Aj toto zariadenie má ešte voľné kapacity na bežných lôžkach. Nemocnica Krompachy má aktuálne 14 pacientov s ochorením COVID-19 a pozitívni sú 3 zamestnanci, 5 sú v karanténe a voľné kapacity sú na bežných lôžkach.

V rámci siedmich nemocníc siete Svet zdravia na východe Slovenska je k dnešnému dňu hospitalizovaných 232 pacientov, z toho 26 z nich potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie a 170 osôb kyslíkovú liečbu. Celkové kapacity sú aktuálne obsadené na približne polovicu, takmer kompletne zaplnené sú však intenzivistické lôžka.

„Očkovacie centrá sú na východe Slovenska v ôsmich nemocniciach siete Svet zdravia, a to v Michalovciach, Humennom, Vranove nad Topľou, Trebišove, Snine, Svidníku, Rožňave a Železničnej nemocnici Košice, dosiaľ tam bolo dodaných asi 80-tisíc dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNtech,“ povedala komunikačná špecialistka Jana Fedáková s tým, že v domácej karanténe sú v rámci ôsmich nemocníc približne tri desiatky zamestnancov.

Ako nám potvrdila hovorkyňa popradskej nemocnice Sylvia Galajda, aktuálne evidujú 20 pozitívnych zamestnancov a 9 sú v karanténe. Oddelenie so špeciálnym režimom má k včerajšku (6.4.) 44 hospitalizovaných COVID pacientov a na Oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny je 8 ľudí.

Komentáre