Väčšina východoslovenských miest zrušila tohtoročné vianočné trhy

VýchodKoronavírus

Mnohé z nich však chystajú zaujímavé alternatívy.

Košická radnica pripravuje tohtoročné vianočné trhy v obmedzenom rozsahu. Zmenou oproti minulým rokom bude počet stánkov, ktorý sa po dohode s regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ) zredukuje na Hlavnej ulici na 15 z pôvodných 40 stánkov.

„Ďalšou zmenou bude možnosť navštíviť podujatie len pre zaočkovaných. Priestor vianočných trhov bude ohradený a vstup bude kontrolovaný. Vďaka tomu môžeme usporiadať podujatie v bordovom okrese s kapacitou maximálne 1000 návštevníkov a v čiernom okrese s kapacitou maximálne 100 návštevníkov,“ uviedol hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Krízový štáb mesta včera (23.11.) diskutoval aj o vianočných trhoch, ktoré sa mali v Košiciach uskutočniť od začiatku decembra. Ak by platili súčasné pravidlá, v režime OP by sa ich mohlo v jednej chvíli zúčastniť maximálne 50 osôb, pričom predávajúci by sa do tohto čísla nepočítali. Účastníci trhov by zároveň museli mať odlišné miesto na vstup a východ. Žiadne rozhodnutie však zatiaľ nepadlo. Definitíva bude jasná až po tom, keď vláda tento týždeň prijme avizované opatrenia zamerané na zníženie šírenia koronavírusu.

Foto
Na Hlavnej ulici v Košiciach by malo byť menej predajných stánkov / TASR

Prešov, Sabinov a Bardejov

Mesto Prešov sa kvôli nepriaznivej situácii rozhodlo zrušiť vianočné trhy. Hovorca radnice Vladimír Tomek vysvetlil, že aternatívou bude Mapa Vianoc, ktorá na rôznych miestach ponúkne vianočné špeciality:

„Vianočné trhy sú tradíciou, bez ktorej sme si až do minulého roka nedokázali adventné obdobie vôbec predstaviť, no pandémia a s ňou súvisiace obmedzenia nám vlani znemožnili ich zorganizovať. O to väčšia bola naša snaha a túžba vrátiť trhy späť do mesta. Vláda však ohlásila výrazné sprísnenie opatrení, pričom vážnosť situácie, v ktorej sa nachádzame, si plne uvedomujeme aj u nás na radnici. Preto sme sa rozhodli, že namiesto trhov sa viac zameriame na Mapu Vianoc, ktorú sme si vyskúšali už v roku 2020.“

Ako nám potvrdil primátor Sabinova Michal Repaský, vianočné trhy tento rok nezorganizujú, no plánujú mikulášske podujatie pre deti, vianočný strom by mali postaviť na námestí dnes. Aj bardejovská samospráva sa rozhodla v súvislosti so sprísňovaním opatrení vianočné trhy zrušiť. Štefan Hij z tamojšieho mestského úradu povedal, že ozdobu Vianoc osadili na námestí už 16. novembra:

„Tak, ako každý rok, aj tentokrát ho rozsvieti Mikuláš, ale určite nie za prítomnosti zaplneného námestia. Máme pripravený komornejší scenár celého podujatia tak, aby sme touto aktivitou nikoho neohrozovali. Ak by sa rapídne zlepšila, čo sa aj na základe našich aktuálnych poznatkov očakávať zrejme nedá, sme pripravení do 48 hodín aktivovať sprievodné podujatia, ktoré máme pripravené alebo sú vo finálnej fáze príprav.“

Foto
Aj ulice Prešova by bol za iných okolností plné ľudí / TASR

Spiš

Pandémia zmarila plány aj samospráv pod Tatrami. Hovorkyňa mesta Poprad Jarka Hlaváčová nám potvrdila, že sa rozhodli zrušiť tohtoročné vianočné trhy, ktoré boli tradičnou súčasťou adventu:

„Vzhľadom na mimoriadne nepriaznivú epidemickú situáciu sa mesto Poprad rozhodlo zrušiť v plnom rozsahu trojdňové vianočné trhy, štyri adventné vežové koncerty a príchod Mikuláša s oficiálnym rozsvietením vianočnej výzdoby. Zrušením týchto podujatí chce mesto Poprad aspoň čiastočne obmedziť prenášanie nákazy medzi obyvateľmi. Samospráva situáciu denne monitoruje a riadi sa výhradne nariadeniami RÚVZ. Ak sa situácia zmení, mesto na to bude reagovať.“

Aktuálnej situácii sa prispôsobuje aj Kežmarok. Zatiaľ nie je jasné, či sa vianočné trhy a kultúrny program napokon uskutočnia, alebo zrušia ako v mnohých mestách. Hovorkyňa mesta Kežmarok Barbora Sosková skonštatovala, že samospráva chce potešiť aspoň najmenších:

„Vianočná výzdoba sa v meste pod Tatrami rozsvieti 5. decembra príchodom Mikuláša. Ak to aktuálna situácia a s ňou súvisiace protipandemické opatrenia dovolia, slávnostné spustenie osvetlenia odpočíta primátor Kežmarku Ján Ferenčák spolu s Mikulášom v podvečerných hodinách. Nasledovať bude okružná jazda mestom na rozprávkovom koči ťahanom konským záprahom, odkiaľ Mikuláš pozdraví všetky deti z okien.“

Stará Ľubovňa tiež neplánuje tento rok organizovať vianočné trhy. Otázne je to na Spiši. V Levoči zatiaľ nepadlo definitívne rozhodnutie. V prípade, ak opatrenia hygienikov umožnia organizovať hromadné podujatia, Spišská Nová Ves chce na Radničnom námestí usporiadať Vianočný trh, ktorý by sa mal uskutočniť druhý, respektíve tretí decembrový víkend. Samospráva prispôsobí aktuálnej situácii režim, rozsah, sortiment predávaných výrobkov či kultúrny program.

Foto
Liptovský Mikuláš chystá predaj remeselných výrobkov  / TASR

Zemplín a Liptov

Vianočné sviatky nebudú v Michalovciach podľa zaužívaných tradícií. Mária Stričková z tamojšej radnice informovala, že museli zrušiť všetky plánované akcie:

„V Michalovciach tento rok nebudú vianočné trhy a ani kultúrny program. Musíme rešpektovať protipandemické opatrenia. Nebude však chýbať vianočná výzdoba a stánky s vianočným občerstvením pri vianočnom stromčeku, kde sa bude predávať len formou okienkového výdaja,“ povedala Stričková s tým, že pre návštevníkov a najmenších majú náhradný plán:

„6. decembra bude na budove mestského úradu pre najmenších premietaný 3D mapping, ktorý bude púšťaný v slučke počas troch hodín, aby si ho mohol pozrie každý okoloidúci.“

Všetky plány vrátane náhradného programu prispôsobia epidemickej situácii a usmerneniam hygienikov. Ani humenská radnica podľa Veroniky Lattovej neplánuje veľkolepé vianočné trhy a program, no pre záujemcov niečo v obmedzenom režime pripraví:

„K dispozícii budú drevené predajné stánky na občerstvenie pri Fontáne lásky. Ich prevádzka bude podliehať aktuálnym pandemickým opatreniam.“

Mesto chce rozsvietiť 1. adventnú sviečku 28. novembra a vianočný stromček na námestí pred Mestským kultúrnym strediskom 5. decembra, všetko za platných epidemických opatrení. Mikulášsky program sa uskutoční v každej materskej škole individuálne, pričom mesto pre deti pripravilo balíčky. Rovnako opatrný postup zvolila aj trebišovská samospráva, čo nám potvrdila jej hovorkyňa Martina Mištaničová:

„Keďže je okres Trebišov stále v čiernej farbe COVID automatu, v ktorej je hromadné stretávanie sa obyvateľov obmedzené, rozsvietenie hlavného vianočného stromčeka sa aj tento rok uskutoční bez účasti verejnosti a bez tradičného mikulášskeho programu. Vianočné trhy sa v Trebišove takisto neuskutočnia. Aj keď trhy nebudú, do ulíc nášho mesta prinášame peknú vianočnú atmosféru výzdobou, ktorá je typická a neodmysliteľná pre toto sviatočné obdobie.“

Na základe odporúčaní miestneho RÚVZ sa aj Rožňava rozhodla neorganizovať vianočné trhy z dôvodu zabránenia šírenia ochorenia COVID-19. Organizácia predvianočných a vianočných podujatí bude aj na Liptove závisieť od aktuálnej situácie. Ako pre Rádio Košice uviedla Viktória Čapčíková z Liptovského Mikuláša, vianočnú atmosféru by chceli nahradiť iným programom:

Od 20. do 23. decembra chceme v centre mesta zrealizovať predaj remeselných výrobkov či rôzneho vianočného sortimentu. V rámci týchto vianočných trhov by nemal chýbať punč a predaj občerstvenia, samozrejme, podľa pokynov RÚVZ. Samotné trhy spríjemnia reprodukované vianočné koledy v centre mesta cez rozhlas mestského múzea.“

Už v týchto dňoch inštalujú v meste a mestských častiach vianočnú výzdobu. Jej oficiálne rozsvietenie aj rozžiarenie vianočného stromčeka na hlavnom námestí plánujú symbolicky na 6. decembra ako každý rok. V prípade, že sa okres nebude nachádzať v čiernej farbe, zorganizovať chcú popri rozsvietení vianočnej výzdoby a stromčeka aj sprievodný program. Jeho súčasťou bude vystúpenie koledníkov pri drevenom Betleheme, ktorý plánujú odhaliť pod arkádami mestského Múzea Janka Kráľa. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre